Anketa: Koľko peňazí ste doteraz ušetrili na zimnej údržbe?

Zima k nám bola tento rok vľúdna. Asi najviac sa z počasia bez snehu tešia samosprávy, ktoré mohli šetriť peniaze určené na zimnú údržbu ciest a chodníkov.

Naša otázka preto smerovala k starostom a primátorom podtatranských obcí a miest a znela: Koľko finančných prostriedkov ste doteraz ušetrili na zimnej údržbe?

František Šary, starosta Veľkého Slavkova:
Oproti minulej zimnej sezóne 2012/2013 sme v tejto sezóne ušetrili približne 80 percent nákladov. Ušetrené finančné prostriedky použijeme na údržbu verejných priestranstiev v obci, na výsadbu a údržbu zelene.

Peter Duda, starosta Veľkej Lomnice:
Nemáme presne kvantifikované, koľko sme ušetrili, ale dovolím si tvrdiť, že zimná údržba počas tejto sezóny bola v porovnaní s tou minuloročnou asi na úrovni 5 percent. Keď sme chystali materiály na zasadnutie obecného zastupiteľstva, pozorne som si pozeral správu o stave obce. Vlani na prelome januára a februára bola kalamita, pri ktorej nám pomáhali mechanizmy dvoch súkromných firiem. Tento rok sme možno 4-krát odhŕňali cesty v obci. Posypový materiál na cesty a chodníky, ktorý sme si pred zimou nachystali, je takmer neporušený. Ušetrené prostriedky použijeme na údržbu a opravu ciest po zime. Aj keď nebol sneh, mrazy urobili svoje.

Jozef Harabin, primátor Spišskej Starej Vsi:
Ťažko to zatiaľ kvantifikovať, pretože zimnú údržbu si robíme vo vlastnej réžii. Tí pracovníci, ktorí sa starajú o zimnú údržbu, sa túto sezónu venovali inej práci v rámci potrieb samosprávy. Takže v tomto smere sme náklady nemali, ale ušetrili sme náklady na pohonné hmoty. Približne ide o 2-tisíc eur, čo nie je veľká suma, ale každý ušetrený cent je pre samosprávu dobrý. Finančné prostriedky, ktoré sme ušetrili, použijeme niekde inde. Tu by som chcel zdôrazniť, že v samospráve je potrieb veľa, takže financie veľmi rýchlo a efektívne využijeme, lebo aj keby sme päť zím nerobili zimnú údržbu, tak by sme peniaze vedeli použiť na ďalšie veľmi potrebné veci.

Ján Mlynár, starosta Šváboviec:
Na zimnú údržbu sme neminuli veľa a ušetrené peniaze využijeme na iné potreby, ktoré každá obec má. Len dúfam, že zima nás už neprekvapí, pretože v našom regióne môže nasnežiť ešte aj 1. mája.

Peter Hritz, starosta Novej Lesnej:
Určite sme v tomto smere ušetrili, zatiaľ to však nemáme presne kvantifikované. Už teraz však môžeme hovoriť o stovkách eur. Údržbu si v obci zabezpečujeme vo vlastnej réžii. Ušetrené finančné prostriedky použijeme na plánované aktivity, napríklad na rekonštrukciu centra obce, s ktorou chceme začať v lete a na chodníky, ktoré chceme urobiť ešte do leta. Ďalej nakúpený materiál určený na zimnú údržbu použijeme na budúcu sezónu, takže to bude úspora aj na ďalšiu zimu.