Jeden svet dorazil pod Tatry. Na štyri dni

V popradskom dome kultúry sa od 18. do 21. marca uskutoční prehliadka najzaujímavejších filmov festivalu Jeden svet s tematickým podtitulom Premietaj aj ty.

Každý deň diváci uvidia tri zaujímavé dokumenty z rôznych kútov sveta, ktoré sú venované ochrane ľudských práv a slobôd, dianiu doma a vo svete, ale aj ekologickým problémom a katastrofám. V utorok Jeden svet odštartuje austrálsky film Tigrie dievčatá, príbeh piatich mladých žien z Barmy, ktoré si chcú založiť hudobnú skupinu, na pozadí zmien posledných dvoch rokov autoritatívneho režimu. Nasledovať bude americká snímka Zachovať si tvár, ktorá sleduje osudy niekoľkých žien – obetí útokov – a ich boj za spravodlivosť. Program prvého dňa uzavrie maďarský film Na bulvári zlomených snov o obetiach obchodovania s ľuďmi.

V stredu v britskom filme Salma uvidíte príbeh odvážneho dievčaťa, ktoré bolo od svojich 13 rokov zavreté rodičmi v pivnici a následne väznené svojím krutým manželom, ale aj nórsky dokument Na sever od Slnka o dvojici, ktorá sa rozhodla usadiť na opustenej pláži ostrova ďaleko za polárnym kruhom, či slovenský film Človek v Afganistane o obyvateľoch tejto krajiny, ich každodennom živote a láske k človeku. Štvrtok bude patriť českému dokumentu Arcibiskup s lidskou tváří o charizmatickom arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi, dánskej snímke Naši, ktorá je sondou do povahy masového provládneho hnutia v Rusku, a filmu Škola v Kalo o náročnej ceste deväťročnej Afganky za vzdelaním.
Posledný deň festivalu je na programe slovenský dokument Súď a skúšaj ma o rádových sestrách, ktoré na vlastnej koži spoznali praktiky komunistického režimu v 50. rokoch minulého storočia, ale aj film Baháji v Iráne o prenasledovaní príslušníkov bahájskej viery v moslimskej krajine, či snímke Vzdelanie po čínsky, ktorá dokazuje, že vzdelanie sa v najľudnatejšej krajine sveta stalo výhodným obchodným artiklom. Prehliadka je organizovaná v spolupráci s OZ Človek v ohrození, vstupné je 1,70 € v predpredaji a 2 eurá na mieste. Premietania sa každý deň začínajú o 17.00 h.