Kiska pre východ neponúkol nič špeciálne, myslí sa politológ

MINIROZHOVOR –  Politológ Michal HORSKÝ pre Podtatranské noviny:

Voliči v popradskom a kežmarskom obvode na rozdiel od zvyšku Prešovského kraja najviac hlasovali za Andreja Kisku. Bol dôvodom najmä fakt, že Kiska pochádza z tohto regiónu?Nepochybne. Východniari boli vždy lokálpatrioti. Pán Kiska však špeciálne pre východ neponúkal nič viac okrem toho, že je rodák z tohto regiónu.

Je domáce prostredie pre kandidáta vždy výhodou?
Všetci kandidáti od nepamäti zdôrazňujú kraj, zvyky, folklór miesta, z ktorého pochádzajú. A to sa netýka len Slovenska, ale aj iných krajín. Tento fakt teda má pozitívny vplyv na získanie hlasov voličov.

Helena Mezenská však v podtatranskom regióne získala porovnateľné percento hlasov, ako v iných obvodoch. Prečo to v jej prípade nefungovalo?
Pani Mezenská má vo svojom verbálnom prejave veľa antisystémových radikálnych prvkov a táto oblasť východného Slovenska nepatrí k oblastiam politického radikalizmu, kde by to zaberalo.

V ostatných parlamentných voľbách v tomto regióne triumfovala strana Smer-SD. Išla v prípade Andreja Kisku u voličov bokom aj táto ľavicová orientácia?
Pán Kiska sa v prvom kole neprofiloval ako ľavičiar či pravičiar, skôr v tomto smere zahmlieval. V druhom kole sa však pravdepodobne pokúsi kopírovať stredopravé postoje voličov bývalej kandidátky pani Ivety Radičovej z minulej kampane.