Krauszove obrazy v galérii Encián

V unikátnych priestoroch galérie Encián na Skalnatom plese vystavuje výborný slovenský textár a maliar Vlado Krausz výber zo svojej tvorby. Jej podstatou sú hra a radosť z bytia.

Neokázalá, nevtieravá, ale výrazná a dynamická je jeho maľba. Mikrosvet vznikajúci takmer denníkovou formou. „Vlado vníma rád veci po svojom, inak, odlišne. Dáva divákovi jasne najavo, že treba využívať väčšiu časť mozgovej kapacity, ako je to zvyčajne. A tým nám zároveň odpovedá aj na naše životné otázky. Maľuje a zaznamenáva príbehy obyčajné až banálne. V jeho vizuálnom, a mám silné podozrenie, že aj skutočnom živote je to tak. Zdanlivo malé bezvýznamné veci menia sa na veľké témy ako sú smiech, radosť, úprimnosť, priateľstvo a, samozrejme, láska. Všedné veci povyšuje na umenie,“ pripomenula Carmen Kováčová z Galérie u anjela v Kežmarku, ktorá Krauszovu výstavu v Enciáne pripravila.

Autorova umelecká výpoveď tematicky osciluje v dvoch polohách. Zobrazenie miesta a mesta, kde žije. Kežmarok, jeho zákutia, nové pohľady na staré uličky, pohľad na červené strechy pripomínajúce Malú stranu. Najviac emotívna je jeho tvorba, pri ktorej si sám vyberá nové témy, postavy a postavičky, vzťahy a každodenné udalosti, ktoré interpretuje veľmi originálne. Typickým znakom autorovej tvorby je vynikajúci pozorovateľský talent a ničím neskazený detský pohľad na svet. Nie v zmysle naivného, ale očami plného obdivu a úžasu nad všetkými malými veľkými vecami tohto sveta. „Mám rada tieto obyčajné veci zbavené pátosu, velikášstva a svetových tém. Vlado Krausz si dovoľuje ohromný luxus a dnes takmer nevídanú vec, byť sám sebou. Divák rýchlo vycíti jeho autentickosť a rád sa nechá uniesť bohatou fantáziou a výbušnou farebnosťou. Niekedy mám pocit, že intenzívna červená sa stáva signálnou farbou ako na semafore. Stáť a pozrieť sa, prikazuje direktívne z obrazu,“ doplnila Kováčová. Výstava Vlada Krausza v galérii Encián potrvá do 20. apríla.