Skorá jar ovplyvní poľnohospodárov. Náklady môžu vzrásť

Tohtoročná teplá zima priniesla komplikácie vo viacerých oblastiach. Po prevádzkovateľoch vlekov a majiteľoch lyžiarskych stredísk sa jej zrejme najviac obávali poľnohospodári. Zatiaľ sa však iba ukázalo, že predpovede o jej negatívnom dopade na budúcu úrodu neplatia celoplošne a u nás pod Tatrami bola uspokojivá.

„Hoci bola zima bez snehu, na moje prekvapenie ju oziminy pod Tatrami prežili veľmi dobre. Dnes ich už máme všetky prihnojené a pripravené na jar,“ informoval Ján Lopuch, predseda Poľnohospodárskeho družstva v Spišskom Bystrom. Zároveň dodal, že minulý týždeň už dokonca začali siať na ploche 300 hektárov aj jačmeň jarný. „Ukazuje sa, že jar k nám príde tento rok o niečo skôr, a preto v poliach pracujeme od rána do večera. Chceme využiť zimnú vlahu, ktorá zostala v pôde, aj tú, ktorá ešte príde, na to, aby nám obilniny pekne naklíčili. Prípadného chladu sa už neobávame. Keď príde, rastlinám neublíži,“ doplnil Lopuch a povedal, že okrem klasických obilovín tohto roku zasiali na ploche 140 hektárov repku olejnú a na 30 hektároch aj ľan olejný, s ktorým pri hľadaní tržnej plodiny začali experimentovať.

Trochu inú skúsenosť z tohtoročnej zimy majú v Agrodružstve Hornád v Spišskom Štiavniku a v Agrodružstve Vydrník. Podľa slov konateľa Františka Pronera, problémy im spôsobuje najmä premnožená raticová zver, ktorá si v zimných mesiacoch chodila pochutnávať na repke olejnej. Vlani im takto zlikvidovala úrodu za 70-tisíc eur, a preto sa teraz rozhodli, že repku ozimnú už vôbec nebudú siať. „Písali sme na poľnohospodársku komoru, obracali sme sa na poľovníkov, ale nepomohlo nám to. Teraz si po večeroch chodíme v Spišskom Štiavniku strážiť repku sami. Riešenie problému v tom však nevidím,“ povedal František Proner, ktorý dodal, že aj oni vo štvrtok minulý týždeň už vytiahli s technikou do polí a na svojich pozemkoch sa pustili do hnojenia i siatia jačmeňa. Upresnil, že na ploche 253 hektárov budú tohto roku pestovať tritikale (hybrid pšenice a raže), raž, pšenicu a jačmeň a ďalej sa venovať chovu hovädzieho dobytka. Experimentálne sa pripravujú na pestovanie ostropestreca mariánskeho, liečivej rastliny, ktorý u nás poznáme viac ako neužitočný vysoký bodliak s fialovým kvetom.

Pri hodnotení tohtoročnej zimy na poliach bol Ján Lizák, konateľ spoločnosti La Terra Poprad-Matejovce, opatrnejší ako jeho kolegovia. „Na prvý pohľad vyzerajú oziminy síce dobre, ale uvidíme neskôr, aký priebeh budú mať napríklad ochorenia rastlín, ktoré mala zima potlačiť, a aký druh hmyzu prežil, či sa nepremnoží. To všetko nám ukážu nasledujúce teplejšie dni a teplejšie noci, takže s hodnotením by som ešte počkal. Boj s touto poľnou pliagou nám môže ešte poriadne zvýšiť náklady.“