Špeciálny duel Andreja Kisku a Heleny Mezenskej

Už túto sobotu si budeme v prvom kole voliť nového prezidenta. Medzi kandidátmi na tento post sú aj dvaja Popradčania. Pripravili sme si preto pre nich špeciálny predvolebný duel a položili sme im otázky týkajúce sa nášho regiónu.

Prečítajte si odpovede Andreja Kisku a Heleny Mezenskej.

1. Čo považujete za najpálčivejší problém podtatranského regiónu?

2. Ako by ste ho riešili?

3. Ako by ste motivovali mladých ľudí, aby nemigrovali za prácou do iných regiónov, resp. do zahraničia?

4. Čo by podľa vás mohlo ešte viac zvýšiť atraktivitu tohto regiónu?

5. Podporili by ste zníženie počtu krajov na Slovensku z ôsmich na tri – východoslovenský, stredoslovenský, západoslovenský?

6. Podporujete myšlienku spolukandidatúry Slovenska na usporiadanie Zimných olympijských hier v roku 2022?

7. Na aké miesto na Slovensku by ste ako hlava štátu zobrali zahraničného hosťa?

Andrej KISKA:

1. Náš podtatranský región má viacero problémov, ale za najväčší problém, ako takmer na celom Slovensku, považujem nezamestnanosť.

2. Roky som pracoval ako manažér, od nuly, na zelenej lúke som zakladal prosperujúce firmy a zamestnával som tisíce ľudí. Viem preto, čo ekonomike škodí a čo jej pomáha. Prezident priamo netvorí hospodársku politiku štátu, ale s využitím svojej autority môže pôsobiť na vládu a parlament, aby neprijímali zákony, ktoré ekonomike škodia. Práve naopak, usiloval by som sa, aby sa podnikateľské prostredie na Slovensku zlepšilo, aby zamestnávatelia mali v našej krajine lepšie podmienky, ktoré by ich motivovali na tvorbu ďalších pracovných miest, a aby zahraniční investori zo Slovenska neodchádzali.

3. Môj starší syn pracuje a žije v Prahe, moja staršia dcéra v Londýne. Pre rodiča nie je nič horšie, ako keď sú deti od neho vzdialené. Mladí ľudia sú dnes rozhľadení a majú príležitosti vycestovať. Vidia, že Slovensko stagnuje, že sa neuberá správnym smerom, a preto sa množstvo z nich rozhodlo odísť. Niektorí „len“ do Bratislavy či Košíc, iní do zahraničia. Som presvedčený, že sa musíme pokúsiť o zmenu. Musíme ukázať, že Slovensko môže byť, a ja tomu verím, perspektívna krajina s príležitosťami pre každého. A to isté platí aj pre náš krásny región.

4. Myslím, že stále nevyužívame dostatočne turistický potenciál, ktorý máme. Keď sa prejdem cez víkend po centre Popradu, je prázdne. Stačí sa prejsť cez víkend po Zakopanom, aby ste videli ten rozdiel. Aj keď sa za posledné roky pre rozvoj cestovného ruchu spravilo veľa, stále je na čom pracovať.

5. Opakovaná veľmi nízka účasť vo voľbách do VÚC ukazuje, že je potrebné urobiť oveľa viac než predviedli tradiční politici, ktorí sa po voľbách maximálne tak navzájom pourážali a poobviňovali zo zodpovednosti. Som za to, aby sa otvorila diskusia na túto tému, pričom model 3+1 je jednou z možností. Práve prezident by mohol byť moderátorom takejto debaty medzi politickými stranami.

6. Áno, ale ako manažér dodávam, že k tomu, aby sa ktokoľvek vedel stopercentne vyjadriť, je nutná poctivá štúdia s posúdením ekonomickej výhodnosti a vplyvu na životné prostredie. Celý život žijem v Poprade a všetci by sme tu boli radi, ak by sa región pozdvihol. Na druhej strane vidíme, že aj podujatia podstatne menšieho rozsahu spôsobujú dopravný kolaps a kladieme si otázku, koľko by celá reorganizácia stála, kto by to zaplatil, či by sa investície vrátili, čo by to spravilo s už aj tak zdevastovanou prírodou a ako by sa objekty po olympiáde využívali.

7. Veľmi rád by som kohokoľvek zobral na túru do Tatier. Ak by nebol čas, veľmi pekne je v Spišskej Sobote alebo na Spišskom hrade.

Helena MEZENSKÁ:

1. Nedostatočne využitý prírodný turistický aj ľudský potenciál a nepripravenosť a neschopnosť súčasných predstaviteľov miest a obcí nadviazať činorodú spoluprácu pre oživenie a rozkvet regiónu.

2. Vytvorením spoločnej platformy všetkých ľudí, či už zo súkromného, mimovládneho alebo verejného sektora, ktorým úprimne záleží na oživení a ozdravení života v podtatranskom regióne. Nadviazaním živej komunikácie a spolupráce spojením ich plánovaných aktivít a činností je možné dosiahnuť synergický efekt v ekonomickej, sociálnej a kultúrnej oblasti. Za rovnako dôležité považujem cielené a zodpovedné zameranie všetkých štátnych prostriedkov na podporu rozvojových impulzov a perspektívnych zámerov, ktoré prinesú udržateľnosť investovaných zdrojov.

3. Som presvedčená, že ak sa v našej krajine prestanú tunelovať a kradnúť naše spoločné verejné prostriedky, ak sa nimi prestane plytvať na nesprávnych miestach, tak bude dostatok disponibilných zdrojov pre všetky zmysluplné a potrebné programy a aktivity. Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, ten sa iba ustavične vyhovára na nedostatok možností a obmedzenosť zdrojov. Aj v našom regióne je dostatok práce a správnym riadením, správnymi ľuďmi získame zdroje, ktorými tú prácu patrične odmeníme. Tak sa budú môcť Slováci pracujúci v zahraničí vrátiť do vlastnej krajiny.

4. Jednoznačne rozvoj turizmu. Lebo ten na seba viaže poskytovanie veľkého množstva rôznorodých služieb. Turistický potenciál len v porovnaní so Zakopaným sa na slovenskej strane Tatier využíva v zanedbateľnej miere. Podtatranský región a Tatry sú klenotom pre celé Slovensko a namiesto parkov a záhrad ho deformujeme priemyselnými a nákupnými hangármi.

5. Jednoznačne áno. Prebujnelosť štátnej byrokracie je dnes pre celú spoločnosť veľkou záťažou. Nadmerné členenie regiónov neprinieslo praktický úžitok bežným občanom. Mnohé tieto orgány sa vyznačujú samoúčelnosťou a duplicitou.

6. Túto úvahu a snahu podporiť spoluprácu pri kandidatúre jednoznačne podmieňujem prísnym vyhodnotením dopadov na životné prostredie. Naša príroda si žiada citlivý prístup pri realizácii akýchkoľvek zámerov.

7. Určite do Tatier. Už teraz v Tatrách prioritne vítam všetkých hostí, ktorí za mnou prichádzajú ako za poslankyňou, ak sa to dá. Celé Slovensko je pre mňa domovom, ale Poprad a Tatry navždy budú mojou kolískou.