Elánisti stále nie sú zlí. Presvedčili o tom Tatry

Netradičný komorný koncert odohrala skupina Elán v sobotu na Štrbskom Plese. Veľké pódium síce vymenila za hotelovú sálu, no aj pred menším publikom zaznel výber najväčších hitov z histórie kapely.
Skupina Elán tohto roku oslavuje svoje 35. výročie a v znamení tých najväčších hitov sa niesol aj ich sobotný koncert na Štrbskom Plese.
Nechýbal Fero, Nie sme zlí či Bosorka a zaplnená hotelová sála väčšinu textov spievala spamäti. A postojačky.
Medzi prvými boli na programe dnes už legendárne skladby ako Smrtka na pražskom orloji či Neobzerajte sa pani Lótová. Trio v zložení Jožo Ráž, Ján Baláž a Vašo Patejdl ich však intepretovalo v pozmenenej podobe. Namiesto veľkej a výpravnej šou koncert odohrali v štýle jeho názvu – Elán v divadle.

Na pódiu spievali aj diváci
Komorné prostredie teda ovplyvnilo charakter koncertu, hudobníci hrali len na dvoch nástrojoch, na klavíri a gitare. V tomto podaní odznela dvadsiatka piesní vrátane skladieb ako Voda, čo ma drží nad vodou, Kráľovná bielych tenisiek či Amnestia na neveru.
Do programu počas krátkych prestávok medzi jednotlivými hitmi Elánisti zapojili aj divákov, ktorí mali možnosť si s nimi na pódiu aj zaspievať či opýtať sa ich akúkoľvek otázku v improvizovanej „obývačke“. Aj to doplnilo nenútený priebeh koncertu, ktorý pre Elán síce nie je typický, no zvládli ho rovnako dobre ako vystúpenia na veľkých štadiónoch.

Na „pirátov“ kašleme

Svoju schopnosť byť „nad vecou“ Elánisti dokázali aj pred pár dňami. Fanúšikom totiž odkázali, že ich nové pesničky si môžu stiahnuť zadarmo na internete a napáliť na CD. To im na koncertoch bez problémov aj
podpíšu. Novú „šnúru“ skupina plánuje na jeseň, vystúpi v Prahe, Brne, Ostrave, Bratislave a Košiciach.
„Hoci nie sme v kapele zástancovia nových technológií, uvedomujeme si, že naši mladí fanúšikovia si už cédečka skoro vôbec nekupujú. Rozhodli sme sa im vyjsť v ústrety a nový materiál, ktorý práve tvoríme
v štúdiu, dáme na sťahovanie zadarmo,“ povedal podľa serveru idnes.cz Jožo Ráž.