Fascinujú ma drahé kamene. Chcem sa im venovať naplno

Anna KRIŠKOVÁ z Batizoviec dáva polodrahokamom nový rozmer. Ručne z nich vyrába originálne šperky a v budúcnosti plánuje pracovať aj s drahokamami.

Výrobe šperkov sa venujete viac ako tri roky. Stala sa vaša záľuba aj vaším živobytím?
Ešte nie. Stále mám inú prácu, ale intenzívne pracujem na tom, aby ma to živilo. Verím tomu, ale doba je taká, aká je, takže radšej nemám veľké očakávania, ale bola by som rada, keby sa mi to podarilo.

Máte za sebou zaujímavý rok. Kde všade ste prezentovali a predávali svoje šperky?
Uplynulý rok bol naozaj zaujímavý. Vo februári som bola v Prahe, kde sa konala akcia zameraná na minerály a šperky z minerálov. Neboli tam len Európania, ale vystavovatelia a predajcovia z celého sveta. Z tých exotickejších spomeniem napríklad Indov či Číňanov. Predajná výstava bola zameraná na veľkoodberateľov i maloodberateľov. Mali sme tam možnosť kúpiť si materiál vo veľkoobchodných cenách, či už to boli surové minerály, alebo sčasti opracované, prevŕtané alebo neprevŕtané. Bolo tam toho naozaj veľa, bolo sa až ťažké ovládať. Idete od stola k stolu, kde je kopa minerálov, nádherných kameňov. Nechýbali tam meteority, čo bolo pre mňa veľmi zaujímavé, boli tam skameneliny a nádherné veľké mušle, ktoré sa nedajú vidieť kdekoľvek. Išlo o hodnotné zberateľské kúsky.

Vybrali ste si tam niečo?
Pravdaže. Nabrala som toho dosť. Musela som sa však krotiť, pretože som mala určitý balík peňazí. Radšej absolvujem viacero akcií, a tak si doplním materiál na výrobu šperkov.

Čo vás zaujalo najviac?
Vltavín. Ide o špecifický druh minerálu, ktorý vznikol tak, že na zem kedysi dávno spadol veľký meteorit. Horninu, na ktorú spadol, roztopil. Nachádza sa iba v povodí rieky Vltava, preto sa aj volá vltavín. Nikde inde na svete také niečo nie je, ide o unikum. Je to aj preto veľmi drahý kameň, ale dajú sa z neho robiť krásne veci. Cítiť z neho niečo mimozemské, jednoduchšie povedané – nie je to naše, nie je to zo zeme. Bol tam aj ďalší vzácny kameň, o ktorom som síce počula, ale dovtedy som ho nevidela – larimar. Spája sa v ňom modrá a biela farba. Pôsobí vznešene a má v sebe zvláštnu energiu. Vyskytuje sa iba v Dominikánskej republike a na Bahamách. Okrem toho tam bolo veľa zafírov, smaragdov, perál, jednoducho veci, ktoré človek bežne nevidí.

 Nepochybne vás polodrahokamy a drahokamy fascinujú…
Na takýchto miestach sa človek stratí v priestore a čase. Okolie prestane existovať. Ste tam len vy a minerály. Všetko je preč, je to neskutočný pocit.

Medzi kameňmi a vami asi ide o lásku na prvý pohľad.
Áno. Minerály v človeku prebúdzajú zvláštne pocity. Pri nich zo seba zhodím starosti a stres. Z kameňov na mňa dýcha čistota, až sa mi z toho občas točí hlava. Je to veľmi silný zážitok. A v Prahe išlo o najväčšiu výstavu, akú som kedy videla. Keď sme však pri nej, ešte spomeniem dni určené pre verejnosť. Bola som prekvapená, že si ma návštevníci medzi desiatkami vystavovateľov našli, vrátili sa späť a kúpili si moje šperky. Všetko si pozreli, ale vrátili sa. Bolo to úžasné, že z takej veľkej ponuky ich zaujala práve moja práca. Našla som si tam klientelu a veľmi som sa tešila, že si vybrali práve moje výrobky.

Vo vašej ponuke, ktorá je prezentovaná na www.stinga.sk, sú náramky, náušnice a náhrdelníky. Neláka vás robiť napríklad prstene?
Tvrdím, že náhody neexistujú. Práve v Prahe som mala vedľa seba jednu Češku, ktorá dlhé roky žila v zahraničí, a tá vyrába prstene. Ľudsky sme si „sadli“, a preto ma naučila robiť prstene. Budem si síce musieť zabezpečiť ešte potrebné pomôcky a môžem vyrábať krásne ľahučké prstienky z postriebreného alebo strieborného drôtu. Materiál mám, chýbajú mi iba pomôcky.

Chceli by ste v budúcnosti robiť šperky aj z drahokamov?
Láka ma to. Pôjde síce o drahšiu záležitosť, ale dúfam, že aj tieto šperky si nájdu svojich majiteľov.