Herz sa vracia do Kežmarku. S novým filmom

Pôvodom Kežmarčan, režisér Juraj Herz, sa vráti do svojho rodného mesta. Spolu s premiérou celovečerného filmu Slovensko 2.0, ktorý predstavuje 20 rokov Slovenska očami desiatich režisérov.
V máji minulého roku bolo v Kežmarku rušno, keďže v meste nakrúcal známy režisér a čestný občan mesta Juraj Herz. „Pred dvomi rokmi som dostal v Kežmarku čestné občianstvo, na ktoré sa pri tvorbe filmu dívam s odstupom a s iróniou, pretože ja ako mladý Kežmarčan som bol všetko, len nie pripravený na to, aby som bol čestným občanom. Bol som skôr zlým občanom a zlým žiakom,“ tvrdil Juraj Herz pred rokom pri nakrúcaní svojho krátkeho filmu Čestný občan, pri tvorbe ktorého sa inšpiroval práve slávnostnou udalosťou z mája 2011. Teraz sa režisér opäť do Kežmarku vracia, aby v utorok 22. apríla o 19.00 h v kine Iskra osobne uviedol celovečerný poviedkový film Slovensko 2.0 a konkrétne svoj príspevok doň. Ide práve o spomínanú desaťminútovú komédiu s hororovými prvkami Čestný občan, v ktorej hrá sám seba. „Návrat do Kežmarku bol ako návrat domov. Aj tá lekáreň, ktorá je vo filme, je naozaj lekáreň, po ktorej som ako malý chlapec behal a v ktorej bol otec lekárnikom,“ uviedol v popise svojej poviedky na internetovej stránke filmu Slovensko 2.0.
Netradičná celovečerná snímka sa skladá sa z desiatich 10-minútových filmov rôznych žánrov – od hraného, cez animovaný, dokumentárny až po experimentálny film. Desať režisérskych osobností širokého generačného, názorového a žánrového spektra – Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Iveta Grófová, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová a Miro Jelok – odpovedá na otázku: Čo je to Slovensko?