Hrady chystajú novinky. Pozrite sa

V piatok 18. apríla si aj na Slovensku pripomíname Svetový deň kultúrneho dedičstva. To aj v podobe hradov či kaštieľov nechýba ani v našom regióne, preto sme sa v Kaštieli Strážky, na Kežmarskom a Spišskom hrade informovali, čo pre turistov chystajú v blížiacej sa letnej turistickej sezóne.
Nová sezóna sa v Kaštieli Strážky začína 15. júna, no už teraz sú prípravy na ňu v plnom prúde. Najvýznamnejším podujatím počas hlavnej turistickej sezóny v Strážkach sú Kaštieľne hry, ktoré sa konajú pravidelne posledný júnový víkend. Ani tentoraz nebude v ich programe chýbať zaujímavé divadelné predstavenie a atraktívny celodenný program pre deti. „Asi pred šiestimi rokmi sme začali pracovať na projekte tvorivých dielní, ktorý má do kaštieľa priviesť žiakov a študentov škôl a rodiny s deťmi. Konajú sa po celý rok počas dvoch nedelí v mesiaci, počas týždňa ich navštevujú viaceré školy. Tvorivé dielne budú tiež súčasťou tohtoročnej májovej Noci múzeí,“ skonštatovala Mária Šelepová, správkyňa Kaštieľa Strážky, ktorý je vysunutým pracoviskom Slovenskej národnej galérie (SNG).
Významnou novinkou v Strážkach je i nová aplikácia pre smartfóny a tablety Sound-Walk, ktorá prináša návštevníkom zaujímavé príbehy kaštieľa a jeho niekdajších obyvateľov, nahovorené profesionálnymi hercami z Bratislavy. „Sme radi, že sa táto novinka vydarila a že si to nachádza odozvu, no treba stále zdôrazniť, že je to fikcia vytvorená na základe viac či menej pravdivých príbehov. Našou filozofiou je skôr vytvárať pravdivý príbeh o barónke Czóbelovej. Preto disponujeme aj vlastným audio sprievodcom po kaštieli i po historickej ceste mestom Spišská Belá,“ vysvetlila Šelepová.

Novinkou je audio sprievodca
Kežmarský hrad oficiálne štartuje letnú sezónu už 11. mája bohatým programom na nádvorí, ktorého súčasťou budú šermiari, sokoliari, lukostrelci,
tvorivé dielne, detský kútik, divadelné vystúpenia či špeciálna prehliadka hradu pre deti. Okrem toho v júni návštevníkov čaká špeciálny Astronomický deň o Mesiaci či druhý ročník známej konferencie TEDx Kežmarok. Júl bude v znamení festivalu EĽRO a festivalu divadelnej klasiky, v auguste si na svoje prídu filmoví fajnšmekri na desaťdňovom letnom kine a prázdninové mesiace uzavrú veľkolepé oslavy 70. výročia SNP. V septembri kežmarské múzeum zorganizuje odbornú konferenciu o stavebnom vývoji hradu, záver roka bude patriť výstave venovanej stému výročiu
začiatku I. svetovej vojny.
Aj v Kežmarku stavili na moderné technológie a v nasledujúcej letnej sezóne v spolupráci s poľským mestom Nový Targ ponúknu návštevníkom audio
sprievodcu. „Je nahraný v slovenčine, poľštine a angličtine. Ku každému historickému objektu je nahovorený text, v ktorom sa turista dozvie základné
historické fakty. Súčasťou tohto projektu je aj 3D prezentácia objektov, tlačený materiál a mapa.
Sprievodcu si návštevníci môžu vo formáte mp3 stiahnuť z internetu, ponúka ho však aj mestská informačná kancelária,“ dodala Cintulová.

Jedinečný románsky stĺpik
Letnú turistickú sezónu na Spišskom hrade slávnostne otvoria v sobotu 3. mája. Hlavnou novinkou bude prezentácia vzácneho architektonického artefaktu – románskeho stĺpika z románskeho paláca na hrade, pochádzajúceho z polovice 13. storočia. „Stĺpik bol objavený v roku 2004 pri výskumoch a následne reštaurovaný. Návštevníci si môžu po prvýkrát prezrieť túto jedinečnú súčasť románskeho staviteľstva na Spiši zblízka. Je vystavený v arkádovej chodbe priamo pred románskym palácom,“ povedala Dáša Uharčeková-Pavúková, vedúca centra marketingu a komunikácie SNM – Spišského múzea v Levoči.
Hlavnou tohtoročnou programovou novinkou je rozdelenie kultúrneho festivalu Leto na hrade, ktorý sa koná pravidelne každý víkend počas júla a augusta už od roku 2008, na tri základné časti – piatkové divadelné večery v arkádovej chodbe, sobotné Tajomné noci na hrade a nedeľné Detské popoludnia s dobovými hrami, tvorivými aktivitami a rozprávkovými predstaveniami pre deti. „Výnimočným programom v celoročnej ponuke je Noc múzeí, kedy návštevníkom ponúkame nočnú prehliadku hradu až do 23.00 h,“ dodala Uharčeková–Pavúková. Deti sa na Spišskom hrade môžu tešiť aj na bohatý program v rámci MDD, ktorý sa uskutoční 31. mája či animačný program Hradohranie, ktorý sa uskutoční od 2. do 6. júla.