Šmejdi ľudí emočne týrajú. Zažila som to

„V roku 2005 som si zobrala pôžičku od nebankového subjektu,“ hovorí o svojom príbehu Popradčanka Jana, ktorá si nežala zverejniť priezvisko. „Dostala som iba takú „proforma“ zmluvu – dve strany formátu A4, žiadne podmienky. Riadne som to splácala. Potom som si navýšila úverový rámec z 30-tisíc na 40-tisíc korún. Vyšli mi v ústrety a ja som opäť pôžičku riadne splácala. Keď som si však zhrnula chronológiu platieb od roku 2005 do roku 2013, celková zaplatená suma sa mi zdala vysoká.

Požiadala som preto o podrobný výpis. Jasne sa v ňom ukázalo, že z poskytnutej sumy som zaplatila 4 250 eur, takže som požičanú sumu preplatila dvojnásobne. Povedala som si stop. Našla som si kontakt na Združenie na ochranu finančného spotrebiteľa OFS. Tam mi podali pomocnú ruku a poradili mi, aby som prestala platiť. Informovali ma, že tento úver nikdy nesplatím, lebo išlo o debetný úrok. Prečerpávala som peniaze a stále som platila, ku každej splátke sa mi pripísal 30 eur úrok. Bolo to asi tak, ako keby ste z 50 eur zaplatili 15 a stále ste boli 30 v mínuse.

Aj napriek tomu, že momentálne v tejto veci prebieha súd, otravujú ma každý deň. Posielajú mi výhražné SMS, e-maily. Minulý rok som prestala splácať a odvtedy mi nedajú pokoj. Stále ma hľadajú, dokonca už boli dvakrát na adrese mojej matky, volajú mi večer. Tvrdia, že v tejto veci nevedia o súdnom procese. Dokonca nechcú vedieť, že už bol vydaný rozsudok v môj prospech. Následne som podala žalobu, aby sa preukázala neprijateľná zmluvná podmienka. Súd mi dal za pravdu. Spoločnosť, ktorá mi tento úžernícky úver poskytla, sa na súd nedostavila a nevyjadrili sa. Ich právnička sa odvolala a všetko spochybnila.

Takže teraz čakám, čo sa stane. Úver však ďalej platiť nemienim, už som veľmi slušne zaplatila. Vymáhačská spoločnosť ma však stále obťažuje. Volajú, mailujú. Vyvíjajú na človeka psychický tlak a chcú využiť jeho následnú labilitu, aby si zo strachu zobral ďalší úver, alebo to zaplatil inak. Iróniou je, že v deň, keď súd rozhodol v môj prospech, mi bezočivo prišla do schránky dohoda o zmieri, s tým, že nebudem musieť platiť úroky, ale iba akúsi istinu vo výške 1 500 eur. Preto sa nečudujem, že sa ľudia kvôli takýmto úžerníkom hodia pod vlak. Tieto spoločnosti asi majú veľmi dobre premyslenú stratégiu, aby ľudí emočne týrali.“