Tatry majú novú mapu trás pre športy (foto+video)

Pod Tatrami pribudli nové trasy pre rekreačných i profesionálnych športovcov. Zakreslené sú v špeciálnej mape, ktorú v piatok predstavili v Novej Lesnej.


Viac ako 400 kilometrov cyklotrás vhodných aj na beh, jazdeckú turistiku či nordic walking je zaznamenaných v podtatranskej mape outdoorových aktivít. Všetky trasy v podhorí Tatier osobne vyskúšal Veľkolomničan Matúš Korfant, cyklista a jeden zo spoluautorov mapy. „Prevažná väčšina z nich je vhodných pre horských cyklistov, asi štyridsať kilometrov pre tých cestných,“ vysvetlil Korfant. Sú vhodné pre rodinné výlety, ich náročnosť je pre túto kategóriu optimálna.

nova-lesna-kone-mapa-outdoor

Trasy v oblasti Liptovskej Tepličky a Vernára skúmal aj Michal Kuvik, prezident Slovenského zväzu psích záprahov. Otestoval ich so svojími psími záprahmi a bol nimi nadšený. Výsledkom projektu je súbor lokalít vhodných nielen na tradičné športy, ale napríklad aj na menej známy canicross či landkiting. Niektoré z trás zatiaľ nemajú štatút oficiál­nych cyklotrás, tie budú súčasťou druhej fázy projektu.

Produkt pre domácich aj turistov
Za myšlienkou vydať sprievodcu novými trasami v našom regióne stojí Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Vysoké Tatry – Podhorie.

„Chceme vytvoriť atraktívny program pre návštevníkov Tatier, ale aj pre domácich, ktorí často ani nevedia, čo všetko doma máme,“ uviedol Peter Duda, starosta Veľkej Lomnice a predseda predstavenstva OOCR Vysoké Tatry – Podhorie. Zámerom bolo podľa Dudu aj motivovať turistov k opätovnej návšteve regiónu.

nova-lesna-psy-zaprahy-outdoor-mapa

„Táto mapa by mala napomôcť k tomu, aby sme ľudí vrátili späť do prírody. Tá je totiž tou najväčšou telocvičňou,“ doplnil starosta Novej Lesnej Peter Hritz. Na týchto trasách už podľa neho vyrástlo v minulosti množstvo slovenských reprezentantov, atlétov či lyžiarov.

Požiadavky sa menia
Vydanie mapy finančne podporila aj Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. „Túto mapu vnímame ako nový produkt, niečo, čo Tatry môžu ponúkať a čo pred štyridsiatimi rokmi, keď som do Tatier začal chodiť s rodičmi, neponúkali,“ uviedol jej riaditeľ Martin Janoško, podľa ktorého je potrebné Tatry, ale hlavne i podtatranský región predstaviť z nového hľadiska, kedže požiadavky turistov sa neustále menia.