V Poprade pribudne stovka nových obchodov

Obchodné centrum Forum, ktoré bude stáť na mieste bývalého Prioru, bude pre verejnosť otvorené už na budúci rok.

„Práce tam pokračujú podľa plánu. Už tam naviezli kamenivo a Forum bude stáť trochu nižšie ako bývalý Prior. Presúvajú sa viac smerom k námestiu,“ potvrdil popradský primátor Anton Danko. Investor už informoval o tom, že sa podarilo dosiahnuť dohody s mnohými budúcimi nájomcami, takže v súčasnej dobe je už viac ako polovica budúcich plôch prenajatá.

Meškanie spôsobila kríza

Okrem moderného supermarketu Tesco sú už v projekte potvrdené i značky H&M, C&A, Intersport, A3 Sport, Baťa, Reno, Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay, Lindex, DM, Martinus, Planeo Elektro, Dráčik, John Garfield, Fann a mnohé ďalšie doplnené o lekáreň, širokú ponuku v gastronómii, kaviarne či ďalšie služby vrátane detského kútika. Spoločnosť Multi Veste Slovakia 2, stojaca za projektom nového obchodného centra v centre Popradu, má pre svoj projekt zaistené aj financovanie v banke. Vlastné načasovanie pôvodnej akvizície starého Prioru a priľahlých pozemkov v roku 2008 spoločnosťou Multi sa s dopadom finančnej krízy a krízy realitného trhu a následnou ekonomickou recesiou v Európe ukázalo ako nešťastné a spôsobilo prerušenie projektu.

Viac ako sto obchodov

Po demolícii existujúceho opusteného obchodného domu na námestí sv. Egídia projekt predpokladá vybudovanie no­vého vnútromestského moderného centra, ktoré na ploche asi 23 000 m2 ponúkne viac ako sto obchodov na troch poschodiach využívajúcich svahovitý terén k prirodzenému napojeniu poschodí na okolitý terén.

Návštevníkom prichádzajúcim autami ponúkne parkovanie prevažne na streche objektu s kapacitou asi 450 miest. Projekt si kladie za cieľ prispieť ku skvalitneniu života v kultivovanom prostredí mestského centra spoločne s vylepšenou priľahlou infraštruktúrou. Predpokladaný termín otvorenia je naplánovaný na jeseň 2015. Forum Poprad predstavuje investíciu približne 50 miliónov eur a prácu v ňom nájde vyše 400 ľudí.

Možno príde aj McDonald

Zaujímali sme sa, či ďalší veľký projekt, a to vybudovanie multifunkčného centra na mieste bývalého Pivovaru, tiež napreduje. „Pred tromi týždňami sme spolu rokovali. Dolaďujeme si myšlienky. Odmietol som prvý projekt, s ktorým prišli, chceli tam totiž umiestniť veľkú Billu s päťsto parkovacími miestami. Povedal som rezolútne nie. Teraz rozmýšľajú nad tým, aby bol v pivovarskom vchode McDonald,“ prezradil Danko.

Do tretice sme chceli vedieť, ako to vyzerá s ďalšou zdĺhavou stavbou, ktorou je Horse pri hoteli Poprad. „Horse je v takej situácii, že im schválili úver, ale môžu ho začať čerpať, až keď získajú nájomníka na tisíc metrov štvorcových. Mali pôvodne H&M, ale to im zobral Forum. Čakajú na ďalšieho a viem, že sú v rokovaní s nejakou anglickou firmou. Banka im však presne povie, koho akceptuje a koho nie. Má presný zoznam tých firiem, ktoré sú pre ňu prijateľné,“ uzavrel primátor.