Dážď a povodne. Mestá a obce bojovali s počasím

Počasie sa s nami minulý týždeň poriadne zahrávalo. Komplikovalo dopravu, strhávalo strechy a spôsobilo záplavy.

Kežmarčania odstraňujú následky povodne.

Prvé problémy sme zaznamenali už minulú stredu, keď pracovníci hydrometeorologického ústavu vydali pre náš región výstrahu tretieho stupňa pred vetrom a dažďom. Spadnuté stromy v tento deň odstraňovali hasiči v Spišskom Bystrom.

V Tatrách intenzívne snežilo
Vo štvrtok sa situácia rapídne zhoršila. Horská záchranná služba neodporúčala túry. „Hneď, ako sa vietor utíši, pôjdeme do terénu a ak to bude potrebné, budeme uvoľňovať turistické chodníky,“ informovala Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku. Intenzívne sneženie v Tatrách sa následne postaralo o to, že tam hrozilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Okrem toho tam zaznamenali víchricu severných smerov, v nárazoch rýchlosťou až do 140 kilometrov za hodinu.

Mnohé cesty vo Vysokých Tatrách boli neprejazdné. Snímka: Milan CPIN

Mnohé cesty vo Vysokých Tatrách boli neprejazdné. Snímka: Milan CPIN

Teplota sa pohybovala od –4 do 5 stupňov Celzia a na severnej strane Tatier napadlo v najvyšších polohách až 80 centimetrov nového snehu. Veľmi rýchlo stúpala hladina rieky Poprad, najmä v Ľubickom potoku. Preto v Kežmarku vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity a situácia sa zhoršovala. Zasadala aj povodňová komisia, ktorá konštatovala, že problémy boli hlásené v celom okrese. V teréne boli všetky zložky záchranného systému. Situácia bola zlá aj v Levoči, zasahovali tam hasiči a v meste bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Vážne problémy narobila voda aj v Ždiari, kde hrozilo, že sa v niektorých častiach vyleje Beliansky potok.

Neprejazdné cesty
Aby toho nebolo málo, všetky prístupové cesty do Vysokých Tatier a cesta z Popradu na Vernár boli neprejazdné. „Upozornili sme vodičov, že na mnohých cestách sú popadané aj drobné konáre, ktoré síce netvoria prekážku, ale na mokrej vozovke môžu spôsobiť šmyk,“ zdôraznil hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik. Premávka na diaľnici D1 na ceste I/18 bola bez obmedzení. Aj tu však museli vodiči rátať so silným vetrom.

Viac o tejto téme sa dočítate v Podtatranských novinách č. 21, ktoré sú v predaji od utorka, 20. mája.