Musíme sa vedieť „predať“, tvrdí Kiska o regióne

Andrej Kiska

Rozhovory momentálne poskytuje len výnimočne. Prvý Popradčan v prezidentskom paláci Andrej KISKA však pre Podtatranské noviny uviedol, čo ho čaká tri týždne pred inauguráciou a potvrdil tiež meno jedného zo siedmich najbližších spolupracovníkov.

 

Andrej KiskaVäčšie rozhovory pre médiá ste v tomto období obmedzili. Prečo?
Tých rozhovorov je menej. Do prezidentského úradu by som mal nastúpiť za tri týždne a teraz je také prechodné obdobie, kde máme úradujúceho prezidenta a mňa ako novozvoleného prezidenta. Nepokladám teda za správne, aby sa k závažným otázkam vyjadrovali naraz dvaja prezidenti.

Pre Podtatranské noviny ste teda s väčším rozhovorom urobili výnimku?
Rozhovor pre Podtatranské noviny poskytnem veľmi rád, pretože som Popradčan a tu aj žijem. Pri témach týkajúcich sa nášho regiónu necítim žiaden konflikt s témami spojenými s prezidentským úradom.

Poďme teda rovno k nim. Čo prinesie Popradčan v prezidentskom paláci nášmu regiónu?
V prvom rade som veľmi rád, že som v tomto regióne dostal vysoké percento hlasov, za čo sa chcem všetkým poďakovať. Ako človek, ktorý prežil celý život pod Tatrami, mám k tomuto miestu špeciálny vzťah. Je však logické, že chcem byť prezident všetkých občanov, ale nikdy sa nedá zabudnúť, odkiaľ človek prišiel. Moja rodina v Poprade býva aj naďalej a ja sem budem dochádzať cez víkendy. Máme tu krásne hory, Slovenský raj, Spišský hrad a nádhernú prírodu, ktorá je ostatnými krajinami sčasti neobjavená. Ako prezident teda v rámci ekonomickej diplomacie veľmi rád naše Slovensko urobím atraktívnejšie a „predám“ ho von.

Chcem tiež ukázať zahraničným investorom, že na Slovensko sa oplatí vložiť peniaze.

Andrej Kiska, zvolený prezident SR

 

Okrem toho všetkého pekného, čo ste spomínali, tu však máme aj problémy, napríklad nezamestnanosť. Ako prezident nebudete priamo tvoriť hospodársku politiku, ale dokážete s tým niečo urobiť?
Prezident nenavrhuje zákony, štátny rozpočet a ani nemá zázračný prútik. Prezident však má právo – a ja to považujem až za svoju povinnosť – vplývať na parlament, aby sa zlepšili podmienky pre tých, ktorí pracovné miesta tvoria. Zvlášť dôležité je vytvárať tieto podmienky v regió­noch, kde je nezamestnanosť vysoká. Chcem teda ako prezident pomôcť zlepšiť podnikateľské prostredie. Chcem tiež ukázať zahraničným investorom, že na Slovensko sa oplatí vložiť peniaze.

Ako chcete podnikateľov dotiahnuť špeciálne do podtatranského regiónu?
Má obrovskú výhodu práve svojou polohou. Máme tu letisko, najmenšie veľhory sveta. Oproti iným regiónom máme veľa čo „predať“, veľa investícií bolo spojených s lyžovaním, máme tu vodný park, buduje sa ďalšia športová hala… Len sa musíme dokázať predať. Je dôležité, aby sa ľudia, ktorí tu žijú a tvoria cestovný ruch, spájali, aby región hovoril jednou rečou.

 

 

Celý rozhovor so zvoleným prezidentom Andrejom Kiskom o plánoch s podtatranským regiónom, aj o tom, ktorého rodáka so sebou vezme do paláca, si prečítajte v Podtatranských novinách č. 22, ktoré sú v predaji od utorka, 27. mája.