„Spojené národy“ sa stretli v Spišskej Belej

Tento príbeh sa začína netradične. A rovnako aj končí. Aby sme pochopili, ako sa na výrobu slovenského objektívu poskladali ľudia z celého sveta, musíme sa vrátiť o takmer dvesto rokov späť. Do Spišskej Belej.

Rakúska firma Lomography vytvorila objektív podľa Petzvalovho patentu z 19. storočia. Pasuje aj na moderné zrkadlovky.

Rakúska firma Lomography vytvorila objektív podľa Petzvalovho patentu z 19. storočia. Pasuje aj na moderné zrkadlovky.

 

Práve tam sa totiž narodil Jozef Maximilián Petzval – fyzik, matematik a zakladateľ modernej optiky – ktorého v našom regióne netreba zvlášť predstavovať. Múzeum v Spišskej Belej, napadne vám zrejme automaticky pri tomto mene. Lenže Petzval, to už nie je len história a komplikované fyzikálne náčrty. Práve v tomto období sa totiž na trh dostal úplne nový objektív, ktorý zostrojila rakúska firma Lomography podľa Petzvalovho patentovaného návrhu z 19. storočia. A poslala ho do sveta.

Svetový Petzval
Celá táto myšlienka má nemecko-rakúsko-slovenské korene. Na nápad spojiť Petzvala a Lomography prišiel nemecký rodák Friedrich Neuhaus – Petzvalov bádateľ a polyhistor, ktorý už roky žije na Slovensku, v Štrbe.
„To, čím je Einstein pre matematiku a fyziku, je Petzval pre fotografovanie,“ tvrdí Neuhaus. Ďalší diel do skladačky pridali nadšenci z rakúskej spoločnosti Lomography.

Andreas Bischoff zo spoločnosti Lomography s fotkou vytvorenou Petzvalovým objektívom.

Andreas Bischoff zo spoločnosti Lomography s fotkou vytvorenou Petzvalovým objektívom.

Tá v spojení s Zelitt St. Peterburg uskutočnila veľkolepú myšlienku. Vyrobili objektív podľa Petzvalovho originálu z roku 1842 v spojení s dnešnou modernou technikou. Nadšencom fotografovania ponúkajú niečo nové, niečo unikátne. „Vo firme sa zaujímame o nové nápady, nové filmy, šošovky, fotoaparáty. Dostali sme sa aj k objektívu od Petzvala a veľmi sa nám páčil efekt, ktorý sa na fotografiách vďaka nemu objavil. Začali sme ich teda bližšie skúmať, vyrobili sme prvý prototyp a dostali sme sa aj na toto miesto,“ vysvetľuje priamo v Spišskej Belej Andreas Bischoff z firmy Lomography. Nápad to bol síce fajn, ale na výrobu unikátneho objektívu predsa len potrebujete nemalý obnos peňazí. A práve tu sa začína druhá – rovnako netradičná – časť tohto príbehu.

Desať národností v jednom meste
Na internete totiž existujú špeciálne stránky, kde nádejní podnikatelia prezentujú svoje nápady a ľudia z celého sveta im na ne môžu prispieť. Na jeden z takýchto portálov zavesili nápad o Petzvalovom objektíve aj ľudia z Lomography. Svet to zaujalo – a svet prispieval. „Malo to veľký úspech. Pri­speli na to ľudia z celého sveta,“ potvrdzuje Bischoff.

To, čím je Einstein pre matematiku a fyziku, je Petzval pre fotografovanie.

Friedrich Neuhaus, Petzvalov bádateľ

Vlastne to ani potvrdzovať nemusí. Práve minulý utorok sa skupina ľudí, ktorí na výrobu objektívu prispeli, spolu s ním vydala na cestu do Spišskej Belej. Išlo o ľudí z USA, Kanady, Singapuru, Japonska, Islandu, Španielska, Švajčiarska, Rakúska a Nemecka. „Petzvalov objektív dodáva fotografiám jedinečný efekt. Na trhu nie je v súčasnosti žiaden podobný objektív, takže sme ho chceli ľuďom ponúknuť,“ vysvetľuje rozhodnutie rakúskej firmy Andreas Bischoff.
Ak teda uvidíte fotografa s nápadne nostalgickým objektívom nasadeným na modernú zrkadlovku, pozrite sa, či na ňom nie je vygravírované meno Petzval. Kdekoľvek na svete.