Univerziáda sa vráti do Tatier

Naposledy sa Svetová zimná univerziáda (SZU) na Slovensku konala v roku 1999, predtým v roku 1987. Tentoraz bude dejiskom klasických lyžiarskych disciplín univerzitných športovcov Štrbské Pleso, biatlonové súťaže sa uskutočnia v Osrblí.

„Španielsky organizačný výbor, ktorý dostal mandát na usporiadanie SZU 2015 v Granade, skonštatoval, že nie je schopný zabezpečiť podujatia pre klasické lyžiarske disciplíny, čiže beh na lyžiach, severskú kombináciu, skoky, a pre biatlon. Museli by vynaložiť investície, ktoré nie sú schopní zvládnuť,“ skonštatoval Michal Malák zo Slovenskej lyžiarskej asociácie. Svetová federácia univerzitných športov aj napriek tomu chcela tieto tradičné disciplíny zachovať, pretože by bolo fiaskom, ak by v programe SZU neboli.

mostiky

Španieli sa preto rozhodli, že sa skúsia dohodnúť s nejakou partnerskou krajinou, ktorá by tento ich výpadok mohla suplovať. Slovenská asociácia univerzitného športu na túto výzvu reagovala, začali sa rokovania a definitíva usporiadania časti univerziády na Slovensku padla po schválení garancií zo strany našej vlády,“ pokračoval Malák. Na Štrbskom Plese sa tak na prelome januára a februára budúceho roku uskutočnia univerziádne disciplíny v bežeckom lyžovaní, severskej kombinácii a v skokoch na lyžiach. Pôvodne bol v Areáli snov plánovaný aj biatlon, no nakoniec, po zvážení všetkých okolností, sa bude konať v Národnom biatlonovom areáli v Osrblí.

areal

„Je nutné, aby na Štrbské Pleso prišli investície zo štátu. Musí sa investovať do bežeckých tratí i do mostíkov. Nevyhnutnosťou je vybudovanie technického zasnežovania dráh, mostíkov, ale aj chladenia nájazdových dráh na mostíkoch či servisných buniek jednotlivých reprezentácií,“ dodal M. Malák. (bšl)