Levočská púť je už pred dverami

Levočská púť v roku Sedembolestnej Panny Márie bude venovaná aj 30. výročiu Baziliky minor na Mariánskej hore.

Snímka: www.levoca.sk

Snímka: www.levoca.sk

Tohtoročná púť sa začne 2. júla, ale už od 29. júna jej budú predchádzať sväté omše. V stredu na slávnosť navštívenia Preblahoslavenej Panny Márie sa už o 9.00 h začne modlitba sv. ruženca, o 10.00 h príde na rad svätá omša, ktorú bude celebrovať spišský diecézny biskup Štefan Sečka, o 13.00 h košický eparchiálny biskup Milan Chautur povedie svätú liturgiu východného obradu a o 17.00 h bude spišský pomocný biskup Andrej Imrich celebrovať svätú omšu. Spoveď sa 2. júla začne o 8.00 h. Podobný program je pripravený aj na štvrtok a piatok. V sobotu 5. júla sa sväté omše začnú o 9.00 h a slávnostná odpustová svätá omša je naplánovaná na nedeľu o 10.00 h a celebrovať ju bude Jozef kardinál Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Dopravné obmedzenia
V súvislosti s konaním Marián­skej púte v Levoči bude 5. a 6. júla platiť čiastočná uzávierka štátnej cesty smerom na Levoču. Tranzitná doprava bude odklonená na križovatke v Spišskom Štvrtku, taktiež na križovatke v Klčove. Do Levoče bude vjazd povolený iba účastníkom Mariánskej púte. V týchto dňoch má byť zavedený osobitný dopravný režim na Sadovej ulici, Ulici športovcov a v historickom jadre mesta. Vjazd a parkovanie osobných áut je povolený na všetkých cestách v Levoči s výnimkou Námestia Majstra Pavla, Košickej, Sadovej a Ulice športovcov.
Zásobovanie, dovoz a odvoz tovaru pre príležitostný trh, ako aj zásobovanie miestnych prevádzok bude povolené len vozidlám označeným povolením pre služby a zásobovanie, ktoré vydáva mestský úrad. 5. a 6. júla bude v meste zrušená mestská hromadná doprava a zastávka autobusov pri poliklinike. V stredu 2. júla bude zavedený osobitný dopravný režim na Sadovej ulici a Ulici športovcov. Autobusy účastníkov Mariánskej púte budú smerované z hlavnej cesty na Kežmarskú cestu, kde bude pre potrebu parkovania vymedzený jeden jazdný pruh, a to v stredu 2. júla od 6.00 do 18.00 h, v sobotu 5. júla od 6.00 do nedele 6. júla do skončenia akcie (maximálne do 16.00 h). Osobné motorové vozidlá budú môcť parkovať na ostatných mestských komunikáciách. Železničná doprava bude počas Mariánskej púte premávať podľa platného cestovného poriadku.