Malý štrbský maratón vyhral Keňan

V nedeľu, 13. júla sa podtatranská obec Štrba už 37. raz zaplnila bežcami z celého sveta a spoločne si zmerali svoje sily a bežeckú výdrž na Malom štrbskom maratóne.

maraton

Už od skorého rána sa námestím Štrby šírila vrava divákov aj pripravujúcich sa bežcov. Keďže organizátormi preteku boli obce Štrba a Liptovská Teplička, hlavná bežecká trať viedla týmto smerom. Bežci štartovali v Štrbe, kde 31 km dlhú trať s obratom v Liptovskej Tepličke aj zakončili. Organizátori pripravili trať aj pre menej výkonných bežcov. Bola dlhá 10 km a viedla zo Štrby cez Šuňavu. O 9.30 h zaznel štartovný výstrel pre 390 pretekárov z Kene, Českej Republiky, Ukrajiny, Poľska, USA a, samozrejme, Slovenska. Opustili štart, ktorý sa ďalej plnil bežcami všetkých vekových kategórií. Najkratšia trať bola pripravená pre deti do 4 rokov. S dĺžkou trate rástol aj vek bežcov, ktorých odštartoval bronzový medailista Pavol Hurajt.

Tridsaťjedenkilometrovú trať so začiatkom aj cieľom v Štrbe a obratom v Liptovskej Tepličke zakončil ako prvý Elias Kiptum Maindi z Kene s časom 1:47:55 h. Na tomto maratóne sa zúčastnil prvýkrát s prísľubom budúcoročnej účasti. Jeho príprava trvala dva mesiace. Ako sám povedal, neprekážalo mu ani teplé slnečné počasie, pretože je naň zvyknutý a tréningy v takomto teple má rád. Zo žien získala prvenstvo Tünde Szabóová, ktorá prešla cieľovou páskou s časom 2:03:05 h. Na maratóne sa taktiež zúčastnila prvýkrát. Uviedla, že kopcovitá trať bola pre ňu náročná hlavne na dýchanie, ale aj napriek tomu sa jej bežalo veľmi dobre. Pre návštevníkov bola pripravená tombola, stánky s občerstvením a taktiež folklórna skupina Úsmev.