Na pretekoch sa predstavila špička z regiónu

V nedeľu, 27. júla sa v jazdeckom areáli vo Veľkej Lomnici uskutočnil už 12. ročník Jazdeckých záprahových pretekov. Divákom sa okrem záprahov predviedli aj jednotlivci v príslušných kategóriách.

jazdecke-preteky-velka-lomnica2

V kategórii dvojfázové skákanie si diváci mohli pozrieť 21 koní, v kategórií klasický parkúr dvojzáprahov a rýchlostný parkúr dvojzáprahov 5 súťažiacich. V kategórií skok L sa zúčastnilo 15 súťažiacich a v skoku Mini-Maxi 10 súťažiacich. „Tieto preteky nie sú organizovené len za účelom športového podujatia pre divákov, ale je to aj akési nadviazanie na historickú tradíciu jazdeckého športu v našej obci,“ povedal Peter Duda, starosta Veľkej Lomnice. „Predstavia sa tu nielen parkúroví jazdci, ale predovšetkým najvyššia kvalita jazdeckého záprahového športu z popradského regiónu.“

Je to aj akési nadviazanie na historickú tradíciu jazdeckého športu v našej obci.

Peter Duda, starosta Veľkej Lomnice

 

Na otázku, čím bol tento ročník pretekov výnimočný, odpovedal: „Dúfam, že bude výnimočný tým, že nebude pršať. Minulý rok sa totiž strhla taká prietrž mračien, že sme si chránili okrem stanov aj vlastné životy.“ Teplé počasie však Podtatrancom prialo počas celých pretekov a horúce slnko dokonca nútilo skrývať sa v tieni stanov.

jazdecke-preteky-velka-lomnica3

„S pretekmi sme začínali jednoducho, na lúke v Matejovciach. Pamätám si, ako som zháňal 500 – 600 metrov káblov, aby sme zabezpečili elektrinu,“ uviedol o začiatkoch pretekov ich riaditeľ František Lizák. „Dnes je však situácia iná. Je to už 12. ročník a tento areál Veľkej Lomnice sme zvolili aj preto, že sme v jej katastri. Chceme kone propagovať, pretože moderná doba pozná len počítače a drahé autá. Nemali by sme však zabúdať, na čom vyrástli naši dedovia a pradedovia.“ Tento areál v súčasnosti prevádzkuje Pavol Baláž, ktorý tu otvoril múzeum kočov. Podľa organizátorov a ohlasov od návštevníkov patril tento ročník Jazdeckých záprahových pretekov k najvydarenejším.

jazdecke-prekety-velka-lomnica1

Cyril Sedlačko, spoluorganizátor jazdeckých pretekov, bol príjemne prekvapený účasťou. „Počet účastníkov aj divákov každoročne rastie, prichádzajú stále noví súťažiaci, takže sa to obmieňa, a to sa mi páči. Počas predchádzajúcich rokov tu bolo viac záprahov, ale v dnešnej dobe je tento šport veľmi náročný aj z hľadiska financií. Vraví sa, že prostredie vychováva človeka. Ja som tiež vyrastal v prostredí, kde sa chovali kone, takže som sa im už odmala venoval, a tak som k nim získaval väčší vzťah.“                                     (amb)