Vďaka špeciálnemu projektu rúcajú bariéry

Hrady a zámky sú magnetom pre turistov. Kaštiele v Hodkovciach a Spišskom Hrhove prišli nedávno s novým zaujímavým projektom.

Hodkovce

 

Ak sa vizuálny zážitok z týchto pamiatok spojí s dobročinnou prácou klientov reedukačných centier a sociálnych zariadení, môže vzbudiť prechádzka miestnosťami v návštevníkoch oveľa väčšie emócie. Aj preto sa obce Spišský Hrhov a Hodkovce rozhodli zrealizovať projekt rúcajúci bariéry medzi bežnými ľuďmi a klientmi týchto zariadení. Kaštiele v Hodkovciach a Spišskom Hrhove ponúkli klientom prácu sprievodcu, pri ktorej prichádzajú do kontaktu so spoločnosťou, čo im pomáha k ľahšiemu začleneniu sa. Sprevádzajú návštevníkov po priestoroch dávneho sídla panovníkov, oboznamujú ich s históriou.

Aj napriek tomu, že v reedukačnom centre Spišského Hrhova je v súčastnosti nízky počet klientov, nie sú záujemcovia pri návšteve kaštieľa nikdy odmietnutí. „V zariadení máme teraz len sedem detí. Návštevníci sú sprevádzaní po areáli vždy, ak majú záujem,“ uviedol riaditeľ reedukačného centra v Spišskom Hrhove. „Deti robia túto prácu nezištne.“

Pre klientov pripravujú aj iné aktivity. Riaditeľ Domova sociálnych služieb Domovina v Hodkovciach Juraj Beňa uviedol: „V blízkosti sa nachádzajú remeselné dielne, kde klienti pracujú. Ich výrobky sú predávané turistom.“ Sú to sviečky a svietniky, drevené dekorácie alebo obrázky. Podľa jeho slov sa môžu návštevníci stretnúť s klientmi aj v areáli kaštieľa, bližšie ich spoznať a zistiť, že sú to rovnako milí ľudia.

K areálu Hodkovského kaš­tieľa patrí aj salón Csákyovcov, Francúzsky park, kaplnka s rodinným cintorínom Csákyovcov a Vtáčí park.

Snímka: slovakia.travel.sk

(amb)