Hrala aj v Titanicu. Teraz hľadá predkov z Veľkej Lesnej

V našej obci má korene Andi Duda Hicks, ktorá sa objavila aj v Titanicu, napísal nám pred časom náš čitateľ. Začali sme teda na základe tejto informácie pátrať ďalej – a odkryl sa pred nami jeden veľmi zaujímavý príbeh.

Fotografia, ktorá odštartovala pátranie. Ján Duda a jeho žena, Katarína Irhová pri vchode do ich domu v Spišskom Štiavniku. Reprofoto: archív A. Hicks

Fotografia, ktorá odštartovala pátranie. Ján Duda a jeho žena, Katarína Irhová pri vchode do ich domu v Spišskom Štiavniku. Reprofoto: archív A. Hicks

Koncom 19. storočia Veľkú Lesnú postihla vlna vysťahovalectva, píše sa o obci v staroľubovnianskom okrese v Malom slovníku spišských obcí. Niekde tu, medzi rodákmi smerujúcimi hľadať šťastie za oceán, sa začína aj náš príbeh. Ten totiž ani po rokoch nestráca na aktuálnosti a objavuje sa v ňom aj Titanic, americký sen jednej rodiny a takmerhappyend, ktorý by mal už čoskoro spojiť dve dediny na opačnej strane sveta.

Veľké prekvapenie z Veľkej Lesnej
Ako sme už spomínali, v tomto príbehu zohrávajú ústrednú úlohu dve dediny – Veľká Lesná na Slovensku a East Douglas v USA. Z tej prvej počas ťažkých rokov konca 19. a začiatku 20. storočia odišlo mnoho našich rodákov za prácou do Ameriky. Niektorí z nich sa vrátili späť, iní sa v novom svete usadili natrvalo. Do tej prvej skupiny patrili aj starí rodičia Andrey Duda Hicks, dnes už Američanky, ktorá sa však rozhodla pátrať po svojich koreňoch.
„Ja som vlastne nikdy nestretla nikoho z rodiny môjho otca,“ potvrdila Andrea Duda Hicks pre Podtatranské noviny.

velka-lesna

Veľká Lesná. Obec, z ktorej odišlo mnoho ľudí nájsť nový život v Amerike.

„Pred pár rokmi som však bola s kolegom pracovne v Prahe. Môj otec mi vždy hovorieval: Ty si Čechoslovenka. Jeho túžbou bolo vrátiť sa do krajiny svojich rodičov, no to sa nikdy nestalo. A tak som začala pátrať po našich koreňoch ja. V Prahe som však nič nenašla, no na meno Duda som narazila vo Vysokých Tatrách,“ pokračuje žena, ktorej kariéra je rovnako pestrá ako jej rodinné pozadie (ale o tom neskôr). Takto sa totiž Andrea Duda Hicks dostala až k Veľkej Lesnej, a práve tam narazila na ďalšie veľké prekvapenie.

Jedna z fotografií v archíve Andi Duda Hicks. Slovenský text je ešte čitateľný. Snímka: archív A. Hicks

Jedna z fotografií v archíve Andi Duda Hicks. Slovenský text je ešte čitateľný. Snímka: archív A. Hicks

 

Richvald, čiže Veľký les
„Keď sme sa išli pozrieť na cintorín vo Veľkej Lesnej, videla som tam na náhrobkoch presne tie mená, ako aj u nás v East Douglas,“ potvrdila Hicks. Všetko teda nasvedčuje tomu, že rodáci z Veľkej Lesnej sa po príchode do Ameriky nerozpŕchli, ale usadili sa spoločne práve v dedinke East Douglas.
„Prekvapila ma tiež podobnosť oboch dedín. Aj naša obec je zasadená do hustého lesa,“ objasňuje Andrea Duda Hicks. Veľká Lesná bola totiž v minulosti dlhé roky známa pod názvom Richvald či Richwald, čo v doslovnom preklade znamená veľký les, a z ktorého sa vyvinulo aj dnešné pomenovanie obce.
Američanku pátranie po jej koreňoch zaujalo natoľko, že neostala len pri jednej návšteve. A navyše sa rozhodla uskutočniť jeden špeciálny projekt.

Kalifornské pokračovanie cesty
Keď totiž Andrea Duda Hicks prišla prvýkrát do Veľkej Lesnej v roku 2006, zhodou okolností sa ubytovala v rodine, ktorá sa nevolala inak, ako… Dudová. Pri ich rovnakých menách však už o zhodu okolností nejde.
„Neviem ešte presne, v akom sme príbuzenskom vzťahu,“ odpovedá na našu otázku Veľkolesňanka Eva Dudová. „Pravdepodobne boli naše staré mamy sestry, ale neviem to na sto percent.“
Andi Hicks sa tak podarilo sfúknuť prach z prvého rodinného spojivka a objaviť ho pod nánosom rokov. Neostalo však iba pri tom. Eva Dudová následne navštívila svoju novoobjavenú príbuznú v Kalifornii.
„Boli sme tam práve na Deň vďakyvzdania. Na slávnostnom obede s celou rodinou som dostala hlavné slovo na príhovor. Veľmi ma to prekvapilo a dojalo,“ spomína dnes Hicksovej slovenská príbuzná.

Rodinná svadba v East Douglas. Katarína Dudová (Irhová) vľavo dole. Zdá sa, že muži na krajoch boli na fotku pridaní dodatočne. Dôvod zatiaľ nie je známy.

Rodinná svadba v East Douglas. Katarína Dudová (Irhová) vľavo dole. Zdá sa, že muži na krajoch boli na fotku pridaní dodatočne. Dôvod zatiaľ nie je známy.

Počítače, tanec a dokument bez konca
Príbeh však ešte stále nie je na konci. Avizovali sme totiž osvetliť ešte čo-to z kariéry Andrey Duda Hicks, ktorá za morom rozhodne nemá neznáme meno. Jednou z „perličiek“ v jej živote je napríklad účinkovanie v kasovom trháku Titanic, kde si síce zahrala len malú úlohu tanečnice, no bola priamo na mieste pri natáčaní jedného z najznámejších filmov všetkých čias. Práve tanec ju totiž sprevádzal v začiatkoch kariéry, potom ho však – celkom prekvapivo – vymenila za kariéru vo svetoznámej počítačovej firme IBM.
Neskôr sa vrátila k svojim umeleckým vlohám a začala sa venovať dokumentaristike. A v tomto bode sa opäť vraciame do Veľkej Lesnej, pretože skúsená dokumentaristka sa rozhodla nakrútiť o nej a o East Douglas dokument. Ukážku z neho si môžete pozrieť aj na internetovej stránke Youtube, dokument by mal mať názov Two villages. Zatiaľ sa ho však nepodarilo dokončiť.
„Túžim po tom a dúfam, že čoskoro sa tento dokumentárny film dočká svojej finálnej podoby. Chcem to urobiť aj pre svojho otca,“ hovorí o svojom prianí Andrea Hicks. Tento film by tak uzavrel happyendom nielen príbeh jednej slovenskej rodiny, ale celých dvoch dedín, ktoré na opačnom konci sveta vyzerajú takmer rovnako.

velka-lesna-navsteva-kolaz

Vľavo prvá návšteca Andi Hicks u príbuzných vo Veľkej Lesnej, vpravo cesta Evy Dudovej do USA.