Ak v dome ubytujete turistu, týka sa vás daň

Daň za ubytovanie po novom budú platiť aj ľudia, ktorí napríklad vo svojom rodinnom dome ubytujú turistu. Doteraz ju platili napríklad hotely a penzióny, neplatili ju poskytovatelia, ktorí poskytujú ubytovanie v súkromí.

ubytkovanie-postel-ikona

Poslanci Národnej rady SR totiž predminulý týždeň definitívne schválili návrh novely zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné stavby, ktorú na rokovanie predložila skupina vládnych aj opozičných poslancov.
Ako sa uvádza v schválenej novele zákona, predmetom dane za ubytovanie je odplatné prechodné ubytovanie v ubytovacom zariadení, ktorým je hotel, motel, botel, hostel, penzión, apartmánový dom, kúpeľný dom, liečebný dom, turistická ubytovňa, chata, stavba na individuálnu rekreáciu, zrub, bungalov, kemping, minikemp, táborisko, rodinný dom, byt v bytovom dome, v rodinnom dome alebo v stavbe slúžiacej na viaceré účely.

Je to veľký a dlhodobý problém, ktorý by sa už konečne mal dostať do zorného poľa našich politikov. Zatiaľ šedá a čierna ekonomika vďaka týmto nedokonalostiam a nejasnostiam u nás fungujú veľmi dobre.

Štefan Džurný, starosta Červeného Kláštora

„V Červenom Kláštore máme pomerne slušný výber daní z ubytovania, ktorý sme povinní robiť predovšetkým vo vzťahu k našej Oblastnej organizácii cestovného ruchu Tatry – Spiš – Pieniny. U podnikateľov si vieme výber dane skontrolovať podľa knihy ubytovaní. V rodinnom dome, kde takáto kniha nie je, si to ale ťažko viem predstaviť. To, čo nám, starostom pri výbere tejto dane chýba je, že nemáme legislatívne ošetrený systém kontroly. Nedávno som sa na to snažil upozorniť poslanca NR SR Vladimíra Palka. Je to veľký a dlhodobý problém, ktorý by sa už konečne mal dostať do zorného poľa našich politikov. Zatiaľ šedá a čierna ekonomika vďaka týmto nedokonalostiam a nejasnostiam u nás fungujú veľmi dobre,“ vyjadril sa starosta Červeného Kláštora Štefan Džurný.

Podobný názor má aj starosta Ždiaru Pavol Bekeš: „Neviem si predstaviť, ako bude zákon fungovať v praxi. Povedať, že môžeme vyberať daň nestačí. Následne je potrebné prijať ďalšie opatrenia, ktoré zabezpečia kontrolu. Lebo, ak prídem do domu, kde nemajú knihu ubytovaní, tak som skončil. Preto by sme potrebovali systém, ktorý funguje napríklad v Chorvátsku, kde hneď, ako prídete, musíte zaplatiť daň z ubytovania. Ak nie, majú tam páky na to, aby sa uskutočnila kontrola, prišla polícia a následne tí nezodpovední zaplatia veľkú pokutu. Kým toto na Slovensku nebude, nemôžeme nový zákon realizovať. A ak by to fungovalo, zo Ždiaru by sa stalo malé Švajčiarsko. Napríklad počas Vianoc máme u nás na súkromí ubytovaných 3-tisíc turistov. Škoda, že si naši obyvatelia neuvedomujú, že by sa im peniaze, ktoré by zaplatili ako daň z ubytovania, vrátili. Obec by mohla investovať do cyklochodníkov, do autobusu, ktorý by turistov bezplatne odviezol napríklad na kúpalisko a podobne. Zabezpečilo by sa tak to, že by sa k nám návštevníci radi vracali, a tým by mali ubytovatelia vyššie tržby.