Kandidáti diskutovali spoločne

Rádio Regina minulý týždeň prinieslo diskusiu štyroch z piatich kandidátov na post primátora Popradu.

kandidati-diskusia-svagerko-pahut-bednar-gasper

Pavol Gašper, Ján Pahut, Jozef Švagerko a František Bednár pred diskusiou v Rádiu Regina. Snímka: archív

Za jeden mikrofón si v štúdiu sadli (v abecednom poradí) František Bednár, Pavol Gašper, Ján Pahút a Jozef Švagerko. Súčasný primátor Popradu Anton Danko sa z účasti na diskusii ospravedlnil. „Problémom je zastavanosť mesta. Obyvateľov trápia developeri, ktorí postupne stavajú na každom voľnom mieste,“ povedal v úvode relácie moderátor Radoslav Zemančík.

Muničný sklad. Áno alebo nie?
Kandidáti sa venovali aj iným aktuálnym problémom mesta, ku ktorým smerovala aj prvá otázka diskusie. Každý zo štyroch prítomných načrtol hneď niekoľko nedostatkov, ktoré je z jeho pohľadu v Poprade potrebné odstrániť. V ďalších minútach moderátor otvoril aj tému zriadenia logistického centra NATO , ktorá nielen v meste, ale i jeho okolí rezonovala v uplynulých týždňoch. „Aktívne sa proti tomu postavíme, pretože muničný sklad pod Tatry nepatrí,“ tvrdil v diskusii František Bednár. „Pre mňa bolo najprekvapujúcejšie zistenie, že pán prezident ohlásil vytvorenie základne NATO bez toho, aby o tom ktokoľvek v Poprade alebo okolí vedel,“ vyhlásil ďalší z kandidátov Pavol Gašper. Podľa Jána Pahúta si treba uvedomiť, že či už v Poprade bude muničný sklad alebo nie, mesto môže byť strategickým cieľom už v súčasnosti. „Máme letisko, železnicu a prístup k diaľnici,“ vymenoval. „Na jednej strane hovoríme, že tu nepustíme vojská NATO, a pritom naša armáda je v aliancii NATO. Budú však o tom rozhodovať iní. Ale tento problém by sa mal najprv prediskutovať a potom s ním ísť na verejnosť,“ povedal Jozef Švagerko.

Názory vyjadrili k viacerým témam
V ďalších minútach kandidáti odpovedali na otázky týkajúce sa hospodárenia mesta, dopravy a stavu ciest, problémom spojeným so školstvom, zdravotníctvom a sociálnymi otázkami. Zároveň vyjadrili svoj názor aj ohľadom projektu Nový Poprad, podľa ktorého malo byť na sídlisku vybudovaných vyše 260 bytov v šiestich etapách. Tento projekt však napokon nevyšiel.
Medzi ďalšie diskutované oblasti patrili aj otázky týkajúce sa športu, kultúry či životného prostredia. Záznam z diskusie si môžete vypočuť na internetovej stránke Rádia Regina bb.regina.rtvs.sk.