Švagerko vyzval Bednára: Odstúp

Na tlačovej besede, ktorú zvolal kandidát na post primátora mesta Poprad Jozef Švagerko v utorok 11. novembra, odzneli dve zaujímavé témy.

„Chcel by som vedieť, prečo doteraz nefunguje kotol na výrobu energie z biomasy na sto percent, ktorý v meste máme. Okrem toho ešte v januári tohto roku Slovenský plynárenský priemysel schválil popradskej spoločnosti Dalkia zľavu na nákup plynu vo výške 13 percent ročne. Prečo doteraz táto zľava nebola premietnutá do ceny tepla pre nás, bežných občanov?“ pýtal sa Jozef Švagerko. Ako konštatoval ďalej, v mestách porovnateľných s Popradom je cena tepla nižšia o 15 percent. Podľa neho, ak by bol pod Tatrami mestský tepelný podnik, vidí priestor na zníženie ceny za teplo o 25 percent. „Preto je na zváženie, aby sa zmluva s Dalkiou nepredlžovala,“ zdôraznil Jozef Švagerko.

Len o niekoľko hodín neskôr spoločnosť Dalkia oznámila, že zníži cenu tepla. „Predstavenstvo spoločnosti odobrilo cenový návrh, podľa ktorého budú Popradčania napojení na centrálne vykurovanie v roku 2015 platiť za teplo o 5,5 percenta menej ako v tomto roku,“ informoval regionálny riaditeľ spoločnosti Dalkia v Poprade Ľuboš Kertész. Definitívne cenu schváli Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v najbližších týždňoch. „Štandardný popradský byt by takto mohol ušetriť za vykurovanie štyridsať eur ročne,“ doplnil Kertész. Cena za teplo v roku 2015 sa tak dostane na úroveň ceny z roku 2012.

Ďalším bodom programu tlačovej besedy bola výzva smerovaná ďalšiemu kandidátovi na primátora mesta Poprad Františkovi Bednárovi: „Pred niekoľkými dňami ma pán Bednár vyzval, aby som odstúpil z kandidatúry. Vážim si ho, aj jeho voličov, chápem ich postoj, ale apelujem na ich zodpovednosť práve preto, že ich hlasy môžu byť rozhodujúce pre dosiahnutie zmeny v Poprade, čo je náš spoločný cieľ. Preto ho verejne vyzývam, aby odstúpil z kandidatúry na primátora a podporil ma. Dávam verejný sľub, že značnú časť programu pána Bednára budem realizovať a som pripravený mu ako primátor vytvoriť priestor na riešenie problémov v meste, ktorými sa zaoberá,“ vyhlásil Jozef Švagerko.

Ak by som kandidatúru stiahol, na jednej strane by som zvýšil istotu poraziť súčasného primátora, ktorý už po štvrtý krát kandiduje, v sna he zabezpečiť si beztrestnosť, o ktorú by prišiel stratou funkcie a politických konexii, na druhej strane by som sklamal vyše 60 % občanov, ktorí už neveria nikomu a voliť nechcú a na ktorých som sa vo volebnej kampani zameral. Mnohých z tejto skupiny som svojim volebným programom presvedčil a motivoval, aby voliť išli. Stiahnutie mojej kandidatúry by ich preto demotivovalo a v konečnom dôsledku by znížilo účasť vo voľbách, čo by pomohlo aj súčasnému primátorovi a poškodilo aj vám,“ adresoval odpoveď Švagerkovi František Bednár. Ďalším dôvodom, prečo svoju kandidatúru nestiahne, je podľa Bednára zastupovanie organizácie politických väzňov.