Tatry čaká generálka na Zimnú univerziádu

Pred Vianocami sa v tatranskom areáli FIS na Štrbskom Plese uskutoční už 42. ročník Tatranského pohára v klasickom lyžovaní. Po troch rokoch pridali organizátori do programu opäť aj skoky na lyžiach, v ktorých sa uskutočnia až dva preteky. Samozrejme, nebudú chýbať ani bežecké disciplíny mužov i žien. Podujatie by malo otestovať športoviská i organizátorov pred Zimnou univerziádou 2015.

Ilustračné.     Snímka: Matúš Jančík

Ilustračné. Snímka: Matúš Jančík

 „Pred troma rokmi sme začali organizovať medzinárodný pohár v behu na lyžiach Slavic cup. Pri ňom sme sa stretli so zakladateľmi Tatranského pohára. Oslovil nás pán Chudý s otázkou, či by sme nechceli spolupracovať a nadviazať na históriu Tatranského pohára, ktorý bol jedným z najvýznamnejších športových podujatí v okolí. Vtedy išlo o 40. ročník a myšlienku sme uvítali, spropagovali sme to a nadviazali na pohár. Minulý rok sme organizovali 41. ročník stále pod hlavičkou Slavic cup a v máji 2014 sa začali diskusie okolo univerziády. Vznikla teda potreba skúšobného podujatia. Teraz organizujeme preteky v behu, ale aj v skokoch na lyžiach, aby si ľudia vyskúšali režim, kde sa súťaží súbežne na dvoch športoviskách. Zapojil sa aj Ján Jelenský, ktorý bude riaditeľom skokanských pretekov a pomôže obnoviť tradíciu pohára, kde sa aj bežalo aj skákalo,“ povedal k organizácii medzinárodného podujatia člen organizačného výboru Matúš Jančík zo ŠK Štrba.

Patrner Granady

Tatry už tretíkrát po rokoch 1987 a 1999 čaká Zimná univerziáda. Tentoraz bude však Slovenská asociácia akademického športu iba partnerom Granady, keďže Španieli nedokázali pripraviť všetky potrebné športoviská. Práve pre potreby podujatia svetového významu musel prejsť areál na Štrbskom Plese modernizáciou, o ktorej financovanie sa postarala obec Štrba a dotácie poskytli VÚC i Ministerstvo školstva SR. Najzásadnejšie úpravy konkretizoval Matúš Jančík: „Museli sme zrekonštruovať kanalizáciu či elektrické rozvody, ktoré sa dokončujú v týchto dňoch. Čo sa týka samotných športovísk, tak sa namaľoval celý mostík, vymenili sa schody, no najmä sme naň museli namontovať chladiace zariadenie, ktoré ochladzuje nájazdovú stopu a pomôže organizácii podujatí, aj keď nebudú najlepšie snehové podmienky. Zrekonštruovali sme aj systém zasnežovania oboch športovísk a v rámci bežeckých tratí sa nám podarilo dokončiť nový úsek poza Mŕtve pleso.“ Program v behu na lyžiach obsahuje súťaže v ženských i mužských šprintoch, ale aj klasicky na 5ien a 10ťaže na 5 a 10ácie FIS bude Jakub Vodrážka z Českej republiky. Keďže sú tieto preteky zaradené do kalendára pretekov o Slavic Cup, organizátori očakávajú účasť až 120 pretekárov z piatich stredoeurópskych krajín. Súťaží sa zúčastnia takmer všetci pretekári z družstiev slovenskej reprezentácie. Nepredstaví sa však Martin Bajčičák, ktorý uprednostní preteky Svetového pohára. Otvorená je stále možnosť štartu Aleny Procházkovej. Posledným termínom pre zaslanie prihlášok bude až štvrtok 18. decembra o 20.00 h, takže zloženie sa ešte môže rozrásť.
AKTUALIZÁCIA: Pre nevyhovujúce snehové podmienky museli organizátori zrušiť bežecké súťaže 42. ročníka Tatranského pohára. Skoky na lyžiach by sa mali uskutočniť podľa plánu. Pre zrušené podujatie Kontinentálneho pohára v Nemecku (po Svetovom pohári „2. liga“) sa mnohí skokani tohto seriálu prihlásili práve na preteky na Štrbskom plese. Celkovo sa zúčastní takmer stovka skokanov.

Britské prekvapenie

Dve skokanské súťaže sa uskutočnia na strednom mostíku HS 100, pretože väčší mostík neprešiel rekonštrukciou. Na jeho modernizáciu sa stále nenašli financie, no je možné, že v budúcnosti sa tak stane. Dopoludnia bude vždy na programe oficiálny tréning a bezprostredne po ňom skúšobné kolo a dve súťažné kolá. Technickým delegátom FIS bude Renata Nadarkiewicz z Poľska. V pätici rozhodcov štýlu sú nominovaní dvaja Poliaci a traja Slováci. Organizátori očakávajú účasť až 80 skokanov z 15 krajín celého sveta. Našu krajinu budú reprezentovať Vladimír Roško, Patrik Lichý, Mojmír Nosáľ, Michal Pendziviater, Dominik Ďurčo a Tomáš Ondrejka. Príjemným prekvapením bola najmä prihláška Veľkej Británie, lebo prvý a zároveň posledný britský skokan na lyžiach Eddie Edwards prezývaný The Eagle (Orol, pozn. red.) skákal pred viac ako 25 rokmi, kedy vytvoril dĺžkou skoku 73,5rekord. Na Štrbskom Plese však budú na mostíku HS 100 vytvorené také podmienky, že by mal byť tento najlepší britský skok prekonaný. Súťaže skokanov patria do FIS Cup-u v sezóne 2014/2015. Po Nórsku budú Tatry druhou zastávkou série, ktorá sa v januári presunie do Slovinska.

Tatransky-pohar-lyzovanie-program

Nová kniha o Tatranskom pohári a smelé ciele do budúcnosti

Bohatú históriu Tatranského pohára zmapuje nová kniha dlhoročného technického delegáta či riaditeľa pretekov Ladislava Harvana. Autor ju v spolupráci s obcou Štrba vydá práve počas Tatranského pohára na Štrbskom Plese v nedeľu napoludnie. Klasické lyžovanie na Štrbskom Plese skutočne ožíva a organizátori už diskutovali aj o pokračovaní v nasledujúcom roku. Nakoľko však prešiel areál FIS významnou rekonštrukciou, ciele organizátorov sú podstatne vyššie. „Naším snom je organizácia Svetového pohára v blízkej budúcnosti. Stredisko už na to máme a vidíme aj cestu, ako by sme mohli získať napr. preteky SP v severskej kombinácii. Ešte uvidíme, ako sa vyvinú podmienky pre skoky na lyžiach. Chceme oživiť tradíciu, ktorá na Štrbskom Plese bola,“ vyjadril smelé plány Matúš Jančík.