Petrasov Betlehem opäť v Tatrách

Prečítajte, čo sa udialo v kultúre v uplynulom týždni. Stručne a rýchlo.

Peter Petras v interiéri Rainerovej chaty. Snímka: archív

Peter Petras v interiéri Rainerovej chaty. Snímka: archív

Betlehem pri Rainerovej chate
Sviatok Troch kráľov vo Vysokých Tatrách si pripomenuli stovky návštevníkov i fanúšikov chatára Petra Petrasa opäť pri snehovom betleheme. Chatár postavil betlehem, ktorý je široký štyri metre a vysoký 3,2 metra. Neskoré ochladenie a nedostatok snehu skomplikovali budovanie. Peter Petras je chatárom na najstaršej chate vo Vysokých Tatrách už pätnásť rokov a je zakladateľom tejto ľadovej tradície. Verí, že ak bude dostatok snehu, do konca zimnej sezóny ešte postaví sochu gorala a tiež veľkonočné vajce.

Koncert v Liptovskej Tepličke
V Kostole sv. Jána Krstiteľa v Liptovskej Tepličke sa pod záš­titou starostu Slavomíra Kopáča uskutočnil Trojkráľový chrámový koncert. Predstavili sa tu detský i dospelý chrámový zbor, žiaci ZUŠ, sólisti z Liptovskej Tepličky a hosťom bol Chrámový zbor sv. Martina z Vikartoviec.

Slováci i Maďari spievali spolu
Novoročný Trojkráľový koncert s názvom Ad libitum so špeciálnymi hosťami sa konal v Kostole sv. Egídia v Poprade. Vystúpil na ňom súbor absolventov Univerzity Ferenca Liszta v Budapešti, ktorí pochádzajú zo Slovenska i Maďarska. Hrali a spievali vianočné piesne z rôznych krajín.

Sláčikové kvarteto v Matejovciach
Členovia Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, Opery a Baletu SND, Štátneho divadla Košice a ich hostia koncertovali na sviatok Troch kráľov v Kostole sv. Štefana-Kráľa v Matejovciach. Tento koncert je súčasťou 4. ročníka festivalu Malá vianočná hudba, ktorý sa uskutočnil v ďalších 14 mestách na Slovensku.

Divadlo Nová scéna v Tatrách
Tatranci si mali možnosť v nedeľu pozrieť muzikálne predstavenie v podaní hercov z Novej scény. Miroslava Drínová, Dárius Koči a Dávid Hartl boli hlavnými predstaviteľmi rozprávky na motívy Boženy Němcovej – Bajaja. V Grandhoteli v Starom Smokovci sa divadelné popoludnie konalo už po druhý krát.