Primátor nepodpísal dotácie pre mládežnícky šport

Tragický pád vo Filmárskom žľabe
Presne pred týždňom, 17. februára, zasahovali horskí a leteckí záchranári v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách. Pomoc potreboval 22-ročný slovenský lyžiar, ktorý spadol z Lomnického sedla do Filmárskeho žľabu. Pri niekoľko stometrovom páde utrpel mladík viaceré vážne poranenia hlavy a chrbtice. Vrtuľník previezol zraneného do popradskej nemocnice. Napriek snahe lekárov mladý muž podľahol svojim zraneniam.

Štátne peniaze na obnovu námestia
Mesto Levoča dostane v tomto roku od ministerstva financií 340-tisíc eur na záchranu a obnovu kultúrnych pamiatok. Poslanci Mestského zastupiteľstva odsúhlasili, aby uvedenú sumu použilo mesto na dofinancovanie druhej etapy Prestavby Námestia Majstra Pavla v Levoči. V súčasnosti prebieha výber dodávateľa rekonštrukcie námestia. Obnoviť by sa mala celá východná časť námestia.

Vydali kalendár podujatí
Mesto Stará Ľubovňa vydalo kalendár kultúrnych, športových a spoločenských podujatí na rok 2015. Kalendár na 64 stranách mapuje najdôležitejšie akcie v roku 2015 v meste Stará Ľubovňa a blízkom okolí. Súčasťou kalendára je aj adresár organizácií a inštitúcií, ktoré jednotlivé akcie usporadúvajú. Kalendár v elektronickej podobe nájdu záujemcovia aj na oficiálnej web stránke mesta. V tlačenej podobe je kalendár bezplatne k dispozícii všetkým záujemcom aj na podateľni mestského úradu.

Primátor nepodpísal uznesenie
Popradskí poslanci budú musieť nanovo rozhodovať o dotáciách pre mládežnícky šport. Primátor Jozef Švagerko nepodpísal uznesenie mestského zastupiteľstva, ktoré rozhodlo o pridelení dotácie vo výške 2 750 eur pre Basketbalovú akadémiu mládeže vo Svite. Primátor tento krok avizoval aj priamo pred hlasovaním poslancov na zasadnutí 11. februára. Keďže súčasťou tohto hlasovania bolo aj udelenie dotácií pre mládežnícky hokej, futbal a basketbal v Poprade, na dotácie si budú musieť počkať aj tieto kluby.

Do škôl nastúpi skoro 500 prvákov
V novom školskom roku 2015/16 nastúpi do škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad 498 žiakov. V aktuálnom školskom roku ukončí deviaty ročník 506 detí. Do škôl tak nastúpi menej detí, ako z nich odíde. Z dlhodobého hľadiska ide o trend, ktorý bol narušený iba v minulom roku, kedy vďaka silnému populačnému ročníku nastúpilo do škôl o 75 žiakov viac ako tých, ktorí ukončili deviaty ročník. V školskom roku 2014/15 navštevuje popradské základné školy 4 364 žiakov.

Na Interski zomrel Estónec
V stredu 18. februára zomrel priamo na lyžiarskom svahu na Štrbskom Plese 56-ročný lyžiar z Estónska. Na mieste zasahovali dobrovoľní záchranári Tatranskej horskej služby. Muž ležal na okraji zjazdovky na vrchole svahu Interski. Záchranári začali okamžite s resuscitáciou, pri ktorej im pomáhal aj náhodne prítomný lekár. Napriek snahe záchranárov sa muža nepodarilo oživiť. Telo nebohého odovzdali záchranári polícii. Ohliadajúci súdny lekár konštatoval, že pravdepodobnou príčinou úmrtia bol srdcový infarkt.

Svit a Poprad pripravia polmaratón
Primátori Svitu a Popradu Miroslav Škvarek a Jozef Švagerko sa dohodli na užšej spolupráci oboch samospráv. Jedným z prvých konkrétnych príkladov spolupráce bude polmaratón Poprad-Svit-Poprad, ktorý sa uskutoční 1. septembra tohto roku. Ak sa správne nastavia komunikačné kanály, ľudia sa prirodzene spoja aj v iných veciach a do budúcna môžeme podľa Škvareka hovoriť aj o súmestí Poprad – Svit. Obe samosprávy chcú spolupracovať aj pri prezentácii celého regiónu.

Predsedom Euroregiónu Ján Ferenčák
V Poprade sa 17. februára uskutočnil 21. kongres Združenia Euroregión Tatry. Kongres schválil nových členov Rady Združenia, pretože zo siedmich doterajších členov Rady ostal po komunálnych voľbách iba jeden. Delegáti preto schválili do nej nových členov, ktorými sa stali zástupcovia miest Trstená, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa a Kežmarok. Za predsedu novozvolená Rada zvolila primátora mesta Kežmarok Jána Ferenčáka a za podpredsedu primátora mesta Ružomberok Igora Čombora.

Polícia prehovorila o zásahu
Minulú stredu polícia uskutočnila raziu v jednom z rodinných domov vo Veľkej Lomnici a v putách z neho odviedla 26-ročného Lukáša. V médiách sa v tejto súvislosti skloňovala spojitosť razie s pátraním po vrahovi, ktorý na čerpacej stanici vo Veľkej Lomnici zastrelil jej zamestnanca Erika. Zadržaný mladík bol však na druhý deň prepustený na slobodu. Podľa krajského policajného riaditeľa Dušana Sabola akcia nebola policajným omylom a všetko prebehlo v súlade so zákonom.

V Belej bude mestské zastupiteľstvo
Primátor mesta Spišská Belá Štefan Bieľak zvolal na štvrtok 26.februára mestské zastupiteľstvo, ktoré sa začne o štvrtej poobede. Program obsahuje 29 bodov, vrátane návrhu na vymenovanie nového riaditeľa Mestského podniku Spišská Belá či návrhu na ukončenie členstva v Združení miest a obcí Spiša so sídlom v Spišských Tomášovciach.