Čestnú medailu získali po 70-tich rokoch

Uplynulý štvrtok boli ocenení žijúci vojnoví veteráni z Popradu a okolia. Ocenenia odovzdali na slávnostnom zasadnutí Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Moment z oceňovania protifašistických bojovníkov v Poprade. Snímka: dav

Moment z oceňovania protifašistických bojovníkov v Poprade. Snímka: dav

Čestnú Pamätnú medailu k 70. výročiu SNP a ukončeniu 2. svetovej vojny odovzdali zástupcovia ministerstva obrany (MO SR) poverení ministrom obrany Martinom Glváčom na čele s Dušanom Juhásom a kolegami. Ocenení boli priami účastníci národného boja za oslobodenie, príslušníci zahraničných armád, vojaci bývalého 1. Československého armádneho zboru, partizáni, účastníci domáceho odboja, pomocníci partizánov a politickí väzni, ktorí dovtedy takéto uznanie a ocenenie nezískali.

„Ministerstvo sa bude zasadzovať a usilovať o to, aby sa na vás a vaše prejavené hrdinstvo nikdy nezabudlo. Táto medaila je medailou, ktorou sa oceňujú záslužné a odvážne činy, ktoré ste vykonali,“ poďakoval Dušan Juhás v mene ministerstva. Na Slovensku bude spolu postupne ocenených 1 715 odbojárov a bývalých vojakov.

„Nech sa táto čestná medaila stane symbolom boja proti fašizmu, vyhladzovaniu a zotročovaniu národov, proti nevraživosti založenej na princípe rasovej a náboženskej nenávisti,“ povedal na záver Dušan Juhás.

Krst knihy Nedoleteli
Súčasťou podujatia bolo aj netradičné predstavenie novej knihy s témou vojnovej histórie. Jej autormi sú Marcel Maniak a Stanislav Bursa. Marcel Maniak je zároveň predsedom historicko-dokumentačnej komisie pri Oblastnom výbore Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Poprade.

Knihu pokrstili symbolicky – hrsťou slovenskej zeminy z Gerlachova. Myšlienkou bolo, že to je práve zem, v ktorej sú pochovaní i padlí hrdinovia spomínaní v knihe.

Kniha zachytáva osudy 16 príslušníkov 2. Československej samostatnej brigády, konkrétne príslušníkov 1. batérie delostreleckého oddielu, ktoré nedoletelo. Ich lietadlo havarovalo na zadnom Gerlachu vo Vysokých Tatrách . Ambíciou autorov bolo popísať aj menej známu haváriu lietadla havarovaného pri Hranovnici, ale aj havárie nemeckých lietadiel v oblasti Vysokých Tatier počas 2. sv. vojny.

Medzi aktuálne ocenenými boli aj členovia civilnej protileteckej ochrany a ich účasť na oslobodení sa doteraz z nejakých dôvodov popiera.

Marcel Maniak, predseda historicko-dokumentačnej komisie pri Oblastnom výbore Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Poprade

Podľa zástupcu kežmarského vydavateľstva je táto kniha venovaná mladým, tým čo vojnu nezažili a snaží sa ukázať mladej generácii to, čo sa v knihách a na dejepise nedozvie, lebo nemá odkiaľ. Marcelovi Maniakovi vyšli už tri knihy a momentálne pracuje na ďalšej knihe s názvom Oslobodenie, kde sa konkrétnejšie zaoberá aj tematikou pamätných tabúľ v Parku hrdinov v Poprade (pri železničnej stanici), spomínanou i v predchádzajúcom vydaní Podtatranských novín. „Medzi aktuálne ocenenými boli aj členovia civilnej protileteckej ochrany a ich účasť na oslobodení sa doteraz z nejakých dôvodov popiera a nebolo to aktualizované. Aj to je jednou z tém knihy, na ktorej momentálne pracujem. Volá sa Oslobodenie a pravdepodobne vyjde niekedy v apríli,“ dopĺňa Maniak.