Horse (ne)stavajú už desať rokov

Pred takmer desiatimi rokmi, 24. novembra 2006, poklepali v Poprade v lokalite „stará píla“ základný kameň projektu Horse Poprad.

Rozostavané Obchodné centrum Horse v Poprade. Snímka: rov

Rozostavané obchodné centrum Horse v Poprade. Snímka: rov

Malo to byť najväčšie biznis centrum s hotelovou, obchodnou, administratívnou a bytovou časťou nielen v Poprade, ale i širšom regióne. Základný kameň poklepali okrem investora aj vtedajší prezident Ivan Gašparovič a primátor Popradu Anton Danko. Projekt mal byť hotový do troch rokov. Doteraz však stavba nie je dokončená. Práce sa zastavili v roku 2009. Odvtedy trčí zo zeme len železobetónový skelet. Neskôr sa posúvali termíny dokončenia. Na stavbe malo byť dovtedy preinvestovaných okolo 0,5 mld. slovenských korún.
V roku 2013 prišla spoločnosť BZ, ktorá je za projektom obchodného centra Horse, s upraveným projektom. Z pôvodného projektu vypadla administratíva, byty a hotel. Zostala len obchodná časť. Nový termín dokončenia bola jar 2014. Hoci sa na chvíľu opäť rozbehli stavebné práce, po čase sa stavba opäť zastavila. Obchodné priestory v upravenom projekte Horse mala zaplniť spoločnosť Colliers International. Nepodarilo sa však získať veľkého nájomníka. Nedokončená stavba Horse doteraz stojí.
Minulý týždeň sa stretli predstavitelia investora projektu Horse s primátorom Popradu Jozefom Švagerkom. „V rámci projektu Horse pripravujeme nové riešenie, ktoré v dohľadnej dobe predstavíme,“ povedal pre Podtatranské noviny o stretnutí konateľ spoločnosti Horse Poprad Slavomír Fábry.
Medzitým spoločnosť BZ začala s prípravou výstavby druhej predajne Kaufland v Poprade. Tá by mala vyrásť medzi autobusovou stanicou a predajňou Billa. „Čo sa týka prípravy výstavby nákupného centra Kaufland, pre tento projekt bolo vydané územné rozhodnutie a na projekte sa pracuje,“ povedal Slavomír Fábry. (rov)