Dnes štartuje festival Jeden svet

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2015 v Poprade nesie tento rok podtitul Sloboda nie je zadarmo.

Tento ročník, ktorý je venovaný téme ľudských práv a slobôd, ekologickej tematike ale i všeobecnému dianu doma a vo svete, štartuje v popradskom Dome kultúry 17. marca. Možnosť pozrieť si filmy budú mať diváci do 20. marca. Podujatie zastrešuje mesto Poprad v spolupráci s OZ Človek v ohrození. Vstupné je 1,70 eura v predpredaji, 2 eurá v deň premietania. Program tvorí 12 filmov:

Snímka: Jeden svet

Snímka: Jeden svet

» 17. marca, 17.00 h
Z denníka Ivany A. (ČR/ 2014, 42 min/ A. Karel Strachota)
Predlohou filmu sa stal autentický denník osemnásťročnej Ivany. Osobitým pohľadom stredoškoláčky reflektuje posledný rok existencie socialistického Československa. Maturitný ples kontrastuje s udalosťami Palachovho týždňa.

O trhu s orgánmi (Kanada, 2013, 82 min/ R. E. Bienstock)
Filmový štáb precestoval USA, Filipíny, Kosovo, Turecko, Moldavsko, Kanadu a Izrael, aby priniesol svedectvá darcov, pacientov, lekárov i žalobcov.

Laylina melódia (Afganistan, Dánsko, 2013, 16 min/ J. Pedersen, T. M. Bakhtari)
Layla je polosirota, ktorú je matka nútená poslať do sirotinca. Tam sa vzdeláva a keď sa matka po piatich rokoch, ozve, Layla sa bojí, že ju vydá a znemožní tak ďalšie štúdium…

» 18. marca, 17.00 h
Putinove hry (Nemecko, Rakúsko, Izrael, 2013, 90 min/ A. Gentelev)
Sen o olympiáde sa síce premenil na skutočnosť, ale za akú cenu? Všadeprítomná korupcia, vyvlastňovanie súkromných majetkov, násilné vysťahovanie obyvateľov, nezvratné dopady na životné prostredie. V investigatívnom dokumente vystupujú na povrch tie najväčšie bolesti súčasného Ruska. Pre ľudí, ktorí svojou otvorenou výpoveďou prispeli k vzniku filmu, však táto olympiáda nezostane peknou spomienkou.

Podozrivá čokoláda (Dánsko 2012, 45 min/ M. Mistrati)
Filmový príbeh odhalil šokujúce pracovné praktiky na kakaových plantážach na Pobreží Slonoviny, pri ktorých boli na otrockú prácu zneužívané deti, mnohokrát pašované z iných chudobných krajín Afriky.

Lotte – srdce pre bezdomovcov (Nemecko 2011, 15 min/ P. Fermer)
Jedenásťročná Lotte by rada so svojimi priateľmi pripravila jedlo pre bezdomovcov, žijúcich v centre Kolína nad Rýnom. Peniaze na nákup by mohli získať domácimi prácami alebo brigádou v knižnici. Ako sa zachovajú ľudia bez domova?

» 19. marca, 17.00 h
35 mesiacov s Natálkou (ČR 2013, 58 min, F. Gál, M. Hanzlíček)
Mala necelé dva roky, keď jednej noci na posteľ, kde spala, vletela zápalná fľaša. 80% tela mala spáleného, mesiace bola v kóme a v umelom spánku, absolvovala desiatky ťažkých operácií. Prežila. Bol to zámerný a premyslený útok. Útok na domácnosť, kde žila nič netušiaca rómska rodina, vrátane štyroch malých dievčat. Pred smrťou ju zachránili lekári, ale predovšetkým láska rodičov, sestier a ľudí naokolo.

Neznámi hrdinovia (SR 2014, 58 min/ D. Hudec)
Americkí vojaci, ktorých Slováci ukrývali počas druhej svetovej vojny. Aj napriek tomu, že sa im Nemci vyhrážali zabitím.

Faridullah má dnes voľno (Afganistan, Dánsko 2013, 17 min/ T. M. Bakhtari, J. Pedersen)
Rodina jedenásťročného Faridullaha prišla o svoj dom počas vojny v Afganistane. Už niekoľko rokov je nútená žiť v utečeneckom tábore. Aby Faridullah a jeho rodičia mali z čoho žiť, požičiavajú si peniaze a splácajú ich tvrdou drinou. Faridullah chce chodiť do školy, v súčasnej situácii je to však nesplniteľný sen. Napriek tomu, že musí každý deň tráviť ťažkou prácou, je Faridullah plný obdivuhodnej energie. Verí, že sa mu bude čoskoro dariť lepšie.

» 20. marca, 17.00 h
Viva cuba libre – rapová vzbura (Kuba, USA 2013, 60 min/ J. Acevedo)
Odhalená stránka života na „ostrove slobody“, ktorú v katalógoch cestovných kancelárií nenájdeme. S myšlienkou hrozby väzenia sleduje režisér rapovú skupinu Los Aldeanos, ktorá prepožičiava svoj hlas všetkým štátom šikanovaným, neprávom stíhaným a týraným Kubáncom. Ich hudbu vláda zakazuje, ich koncerty sa konajú tajne v odľahlých
častiach krajiny.

Baro Mariben (SR 2014, 29 min, P. Ďurinová)
Baro mariben znamená v rómskom jazyku “veľká vojna”. Krátky dokumentárny film rozpráva o perzekúciách a ťažkom živote Rómov na Slovensku počas druhej svetovej vojny.

Mojich posledných 150 000 cigariet (ČR 2013, 52 min, I. Bystřičan)
Režisér sa na prahu tridsiatky rozhodne prestať fajčiť. Silná závislosť ho zväzuje a navyše je vydesený lekármi. V osobných denníkových záznamoch sa rozhodne zachytiť na kameru svoj náročný boj s abstinenčnými príznakmi. V rámci odvykacej kúry sa vydá pátrať po tom, ako funguje politické a ekonomické pozadie najrozšírenejšej závislosti v Česku. Prečo s ním tabakové korporácie nechcú hovoriť a českí politici sa ku fajčeniu stavajú tak tolerantne? Je závislosť na tabaku skutočne len hlúposťou fajčiarov? (red)