Hviezdoslav vo Francúzsku. Špeciálny projekt zaujal

Hotel Hviezdoslav môže podľa Marcelly Molnárovej konkurovať špičkovým londýnskym hotelom.

Snímka: dav

Snímka: dav

Do výnimočného projektu Chuť Francúzska sa zapojil aj hotel Hviezdoslav. Pripravil špeciálne menu a komorný koncert Marcelly Molnárovej.

Výnimočnosť francúzskej gastronómie si uvedomuje minimálne 1 300 kuchárov zo všetkých kútov sveta, ktorí sa zapojili do celosvetového gastronomického projektu Goűt de France, teda Chuť Francúzska. Krajina si uvedomuje vzácnosť svojho kulinárskeho dedičstva a dokáže ju takýmto spôsobom „predať“ takmer do celého sveta. Devätnásteho marca sa vo vyše 1 300 reštauráciách po celom svete zmobilizovali šéfkuchári a podávali jedlo na francúzsky spôsob. Na Slovensku sa do projektu zapojilo 15 reštaurácií od Bratislavy až po Košice. V našom meste sa takisto rozhodli ukázať francúzsku kultúru formou jedla v Boutique hoteli Hviezdoslav. „Naša cesta do projektu nebola jednoduchá. Na Slovensku oslovili predovšetkým mestá na západe a my sme sa to dozvedeli iba náhodou a napísali sme priamo do Francúzska. Posúdili našu gastronómiu a zostavený jedálny lístok ako splňujúce požadované kritériá. Náš hotel sa ako jediný rozhodol do projektu zapojiť aj kultúru,“ uviedla manažérka hotela Maja Brezinová. Večer doplnili tóny hudby v podaní Marcelly Molnárovej a Henryho Tótha.

Snímka: dav

Snímka: dav

 Šéfkuchár pripravil mäso vo vákuu

Šéfkuchári, ktorí sa zapojili do projektu, sa stali „veľvyslancami“ francúzskej kultúry. Každý z nich pripravil jedinečné menu inšpirované Francúzskom. Jednou z viacerých podmienok bolo dodržanie francúzskych postupov s možnosťou využitia lokálnych surovín. Šéfkuchár hotela Stanislav Semaňák pripravil šesťchodové menu pozostávajúce z teplého a studeného predjedla, ryby, diviny, syrov a čokoládového dezertu. „Mäso je pripravované sous-vide, čiže vo vákuu, čím si zachová všetky živiny a prirodzenú šťavnatosť,“ prezradil spôsob prípravy jedál. Vyše šesťdesiat hostí si tak vychutnalo degustačné porcie lokálnych surovín na francúzsky spôsob. Podávané boli francúzske vína, pravé šampanské z oblasti Champagne a koňak.

Snímka: dav

Snímka: dav

Slováci by sa mohli učiť od Francúzov

Riaditeľka hotela Sylvia Holopová vidí v projekte skvelú príležitosť: „Mali by sme sa učiť od Francúzov, sú dobrí v gastronómii a vo vínach, vedia to predať a projektom to predajú aj cez nás. Aj Slovensko sa má čím pýšiť a možno aj toto je cesta, ktorou by sa mohlo vydať.“ Ďalšou zo série výnimočných podujatí bude už v utorok o 18.00 h literárny večer s Jozefom Banášom.

Denisa Jurišicová