Najviac tuberkulózy je v Prešovskom kraji

Slovenská republika spolu s Českou republikou a Slovinskom sú jediné krajiny z bývalého východného bloku s nízkym výskytom tuberkulózy.

Snímka: red

Snímka: red

Vlani zaznamenali v Národnom registri tuberkulózy vo Vyšných Hágoch 336 prípadov tohto ochorenia, čo predstavuje 6,2 prípadu na 100-tisíc obyvateľov. V roku 2013 to bolo 401 prípadov. „Môže sa o nás hovoriť ako o krajine, ktorá ide eliminovať tuberkulózu,“ uviedol primár oddelenia pneumológie a ftyzeológie Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch Ivan Solovič. Vlani zomrelo u nás 20 pacientov s tuberkulózou, pričom v siedmych prípadoch bola tuberkulóza aj príčinou úmrtia.

V rebríčku vedie východ
Podľa geografického rozloženia je na Slovensku najvyšší výskyt tohto ochorenia na východnom Slovensku. Prešovský kraj mal 13,07 prípadu na 100-tisíc obyvateľov, Košický 8,05 prípadu. Naopak, najnižší výskyt tuberkulózy bol v Žilinskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. Podľa etnického zloženia bol z celkového počtu 336 prípadov na Slovensku výskyt tuberkulózy u 212 ľudí so slovenskou národnosťou, 96 rómskou a 12 maďarskou. Osem prípadov tuberkulózy zaznamenali u cudzincov. V ostatných prípadoch národnosť nebola zistená.

Zistili aj lokálne ohniská
Vlani zaznamenali pneumológovia aj niekoľko lokálnych ohnísk epidémie. Vo všetkých prípadoch to boli rómske osady. V našom regióne vznikli takéto lokálne ohniská epidémie vo Výbornej, Hranovnici a Krížovej Vsi. V týchto obciach bolo nariadené aj povinné očkovanie malých detí, keďže od roku 2012 nie je na Slovensku povinné už ani povinné očkovanie novorodencov. Z celkového počtu 46 prípadov tuberkulózy u detí do 14 rokov šlo až v 39 prípadoch o rómske deti.
Hoci sa o tuberkulóze hovorí ako o „sociálnej chorobe“, nakaziť sa ňou môže ktokoľvek. Je to liečiteľné ochorenie, ale ak pacienti prídu neskoro s ťažkými postihnutiami pľúc alebo iných orgánov, môžu aj zomrieť. (rov)