Stretnutie mládeže bude aj s podporou mesta

Národné stretnutie mládeže P15, ktoré sa uskutoční 31. júla až 2. augusta v Poprade, má podporu nového vedenia mesta.

Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie v Poprade bude jedno z centier stretnutia mládeže P15. Snímka: rov

Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie v Poprade bude jedno z centier stretnutia mládeže P15. Snímka: rov

„Teší nás, že novozvolený primátor nadviazal na doterajšiu výbornú spoluprácu s bývalým vedením mesta Poprad,“ povedal po stretnutí s primátorom Jozefom Švagerkom v utorok minulý týždeň tajomník Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska Ondrej Chrvala.

P15 je o stretnutí sa s Kristom
Tím P15 sa zaviazal, že v najbližších dňoch odošle oficiálnu žiadosť, v ktorej presne definuje potreby, ktoré od mesta žiada. Ide napríklad o možnosť prenájmu pódií, priestorov, námestia či škôl. Mesto bude akciu aktívne propagovať. Hlavným cieľom Národného stretnutia mládeže P15 je „stretnutie sa mladých so živým Kristom, skrze živú cirkev, pretože na tom stojí naša kresťanská viera a celý život,“ povedal o stretnutí mládeže Chrvala. Stretnutím bude podľa neho žiť celé mesto. Hlavná časť programu sa síce bude konať v Aréne Poprad, ale ďalšie podujatia sa uskutočnia aj v konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie, ako i na Námestí sv. Egídia. V centre mesta sa okrem záverečnej omše uskutoční aj „expo povolaní“. Hoci je podujatie voľne prístupné pre každého, organizátori odporúčajú záujemcom zaregistrovať sa. To je dôležité hlavne pre zabezpečenie ubytovania a stravovania počas podujatia. Priamo na mieste konania to už nebude možné. Od polovice januára sa na stretnutie zaregistrovalo takmer 1 000 ľudí. Organizátori očakávajú, že do Popradu príde minimálne 3 000 mladých ľudí, podobne ako pred dvoma rokmi v Ružomberku.
Výber Popradu nebol podľa Mareka Uličného z organizačného štábu náhodný. Poprad bude prípravou na Svetové stretnutie mládeže, ktoré sa uskutoční budúci rok v Krakove. Poprad ako súčasť Spišskej diecézy susedí s Krakovskou. Keďže ide o podujatie, na ktorom sa zúčastňuje množstvo ľudí, miesto, kde sa podujatie uskutoční, musí spĺňať isté požiadavky na dopravu, priestory, stravovanie, atď.

Poprad naplní memorandum
Mesto Poprad prispeje k organizácii podujatia v zmysle dohôd obsiahnutých v memorande. Ide najmä o pomoc s technickým zabezpečením podujatia. Mesto poskytne dohodnuté objekty a nehnuteľnosti, vrátane športovej haly za znížené nájomné podľa platných zásad. Pomôže organizátorom pri hľadaní ubytovania v meste a v blízkom okolí pre slovenských pútnikov, ktorí sa zúčastnia na programe a pre hlavných hostí. Zároveň mesto pomôže pri logistickom zabezpečení priebehu stretnutia v meste. „Už v minulom roku bolo podpísané memorandum o spolupráci pri organizácii tohto významného podujatia. Na tomto stretnutí sme prešli ku konkrétnym veciam, k ubytovaniu, k stravovaniu a k technickému zabezpečeniu,“ uviedol Jozef Švagerko.

Pribudne pamätná tabuľa
V rámci stretnutia mládeže by mala byť na popradskej konkatedrále odhalená pamätná tabuľa sv. Jánovi Pavlovi II. pri príležitosti 20. výročia jeho návštevy. Dnes už svätý pápež Ján Pavol II. počas návštevy Slovenska v roku 1995 zavítal aj na východné Slovensko. Posledný deň navštívil Levoču. Rozlúčková ceremónia na záver návštevy pápeža sa uskutočnila na letisku v Poprade. V rámci príprav na túto návštevu sa rekonštruovala časť Mnoheľovej ulice, pred konkatedrálou, ktorá je dnes pešou zónou. (rov)