Hrad Ľubovňa otvoril svoje brány

Stovky ľudí zamierili v nedeľu popoludní na jeden z najviac navštevovaných hradov na Slovensku – hrad Ľubovňa.

Svoje umenie predviedli na hrade Ľubovňa aj sokoliari sv. Bavona. Snímka: rov

Svoje umenie predviedli na hrade Ľubovňa aj sokoliari sv. Bavona. Snímka: rov

Páni Spiša a Sokoliari sv. Bavona už tradične otvárali letnú turistickú sezónu na hrade Ľubovňa a v Ľubovnianskom skanzene. Nechýbala ani slávnostná omša v hradnej kaplnke sv. Michala. Spolu s Ľubovnianskym múzeom otvárali sezónu aj vo Vojenskom historickom tábore pod hradom.

V paláci vystavujú hudobné nástroje
Každoročne pripravuje Ľubovnianske múzeum pri príležitosti otvorenia sezóny celoročnú tematickú výstavu v barokovom paláci. Tohto roku si budú môcť návštevníci pozrieť výstavu Zrkadlenie hudby na Spiši. „Ide o výstavu historických hudobných nástrojov, ktoré pochádzajú zo Spiša alebo súvisia so Spišom,“ uviedol kurátor výstavy Peter Žarnovský z Ľubovnianskeho múzea. Na hrade vystavujú okolo 80 historických hudobných nástrojov zo 16. až 19. storočia. Na príprave výstavy sa podieľalo osem pamäťových inštitúcií z celého Slovenska.
Výstava je rozdelená do štyroch blokov. Prvý približuje prevažne dychové nástroje. V tejto časti môžu návštevníci vidieť aj originálne tympany zo 17. storočia, ktoré boli vyrobené na Spiši. Ďalšia časť je venovaná šľachtickej kapele z obdobia renesancie a začiatku baroka. Tretí blok sa zameriava na ľudovú hudbu, osobitne cigánsku kapelu a posledný blok je opäť šľachtická kapela, ale už z obdobia klasicizmu. „Všetky visiace nástroje sú vystavené v takých polohách, v akých sa na nich reálne hrá,“ dodal Žarnovský. Unikátom výstavy je podľa neho basetový roh, ktorý sa v takejto podobe nenachádza nikde inde v Európe. Basetový roh je predchodcom klarinetu. Na výstave sa nachádzajú aj kópie Stradivariho huslí, ktoré vyrobil posledný gróf Beňovský (prasynovec Mórica Beňovského). Časť týchto huslí bola vyrobená z mamutích kostí a autor na nich pracoval 12 rokov. Historické hudobné nástroje budú na hrade až do 30. septembra.

Chcú zriadiť expozíciu Mórica Beňovského
Aj počas tejto letnej sezóny budú na hrade robiť viaceré opravy. Túto sezónu sa návštevníci nedostanú do gotického paláca, kde múzejníci opravujú jednu z klenieb. V budúcnosti tu múzeum plánuje zriadiť expozíciu Mórica Beňovského. Opravy si vyžiada aj exteriér západného i východného bastiónu, ako i ďalší obranný prvok hradu, ktorým je rondel. Napriek tomu, podstatné časti hradu sú prístupné verejnosti, vrátane renesančného paláca, ktorý patrí k najväčším lákadlám v posledných rokoch. Vlani navštívilo Ľubovnianske múzeum 145 700 platiacich návštevníkov. Bolo to najviac v 60-ročnej histórii Ľubovnianskeho múzea. „Stojíme pevne nohami na zemi. Aj túto sezónu sme urobili všetko preto, aby sme možno porazili ten minulý rok, ale tešíme sa aj z toho, čo bolo,“ uviedol riaditeľ múzea Dalibor Mikulík. (rov)