Pod Tatry zavítala hokejová reprezentácia

Posledné prípravné stretnutie v domácom prostredí pred MS odohrala slovenská reprezentácia na popradskom štadióne.

Hokej-reprezentácia-Haščák

Popradský odchovanec Marcel Haščák neustál súboj o puk s Ivanom Usenkom. (Snímka: mik)

Po štvrtkovej prehre z Košíc s Bieloruskom bola v sobotu na programe odveta proti rovnakému súperovi. Tréner Vůjtek poslal do brány miláčika fanúšikov Jána Laca, ktorý sa vrátil k tímu po chorobe a otestoval si aj vychádzajúcu hviezdu Martina Réwaya. Kežmarčan Denis Godla teda šancu nedostal, no pred svojimi rodinami či priateľmi si zahrali popradskí odchovanci Michael Vandas s Marcelom Haščákom: „Prišlo vyše desať ľudí z rodiny, takže som veľmi rád, že ma videli hrať v slovenskom drese. Pôvodne som mal hrať na centri s Tyborom a Jánom Sýkorom, ktorý však ochorel. Nahradil ho Mário Bližnák, takže nakoniec som hral pravé krídlo. Bližňák sa však počas zápasu zranil, takže predsa len som dohrával na centri.“

Duel vo vynikajúcej atmosfére začal zo strany Slovenska veľmi svižne, čo vyústilo do rýchlej presilovky. Početnú výhodu naši hneď pretavili do vedúceho gólu, keď sa pred bránou Gorjačevskiča najlepšie zorientoval Mário Bližňák. Netrvalo dlho a rozbehnutých Slovákov museli Bielorusi faulovať opäť a znovu sa menilo skóre. Martin Réway ukázal svoju povestnú virtuozitu v presilovkách, keď krížnou prihrávkou z ľavej strany cez útočné pásmo presne našiel ideálne postaveného praváka Miklíka, ktorý sa nepomýlil. V polovici prvého dejstva sa po ľavom krídle predral až pred bránu Bielorusov Radoslav Tybor a až videorozhodca rozhodol, že Patrik Lušňák predsa len pretlačil puk za bránkovú čiaru. Kanadský tréner súpera David Lewis po zásahu na 3:0 usúdil, že pomôcť by mohlo striedanie gólmanov a do hry poslal Milčakova. Hosťujúci náhradník si však čisté konto dlho neudržal, pretože svoj cit pre prihrávku ukázal tentoraz z opačnej strany opäť Martin Réway, ktorý našiel svojho spoluhráča z pražskej Sparty Juraja Mikuša, ktorý uzavrel rezultát prvej tretiny na 4:0. „Chceli sme im vrátiť prehru z Košíc, takže som veľmi rád, že u mňa doma sa nám hneď darilo. Mali sme dobrý začiatok, strelili sme rýchle góly, čo nám veľmi pomohlo,“ povedal k prvej časti Marcel Haščák.

Bielorusi v úvodnej dvadsaťminútovke neukázali po ofenzívnej stránke takmer nič, no prestávka im pomohla a začali ukazovať svoju silu. Slovákom navyše vypadli Bližňák s Ďalogom a únavu cítil aj Martin Réway, ktorý ešte nebol v zápasovom rytme, no o odstúpení neuvažoval: „Nemyslím si, že mám vek na to, aby som mohol niečo také povedať.“ Ján Laco bol však na bieloruské šance pripravený a spoľahlivo ich likvidoval: „Vyhrávali sme 4:0, Bielorusi nemali čo stratiť a neostávalo im nič iné, len to valiť dopredu.“ V polovici zápasu ho však po nedôraznom bránení slovenských bekov už nepokrytý Andrej Kosticin prekonal. V závere prostredného dejstva unikol našej defenzíve aj Jevgenij Kovyršin a Christián Jaroš zatiahol ručnú brzdu. Následné trestné strieľanie premenil a spočiatku jednoznačný zápas dostal úplne inú tvár. Herne vyrovnaná druhá tretina, ožitie súpera a jeho dva góly dvíhali Slovákom varovný prst. „Oni museli otvoriť hru. My sme sa nesústredili na bránenie, chceli sme dať čo najviac gólov, aby sme potešili divákov, no potom sme sa zrovnali a hrali zodpovedne aj dozadu,“ hovoril Hačák o druhom dejstve.

Obrat pred výborným popradským publikom, vystuženým o hokejových fanúšikov zo širokého okolia sa však nekonal a hráči s dvojkrížom na hrudi si udržiavali náskok. Nepredvádzali na to žiaden ultradefenzívny štýl, ale riadili sa heslom – najlepšia obrana je útok a snažili sa skóre zveľadiť. Pokusy našich však likvidoval spoľahlivý Milčakov alebo strely smerovali mimo jeho svätyňu. Skúšali to aj obaja popradskí odchovanci, no neúspešne. Marcel Hačák sa podieľal aspoň asistenciou (druhou v zápase) na poslednom góle stretnutia v podaní Libora Hudáčka. Zápas sa tak dohrával v skvelej atmosfére, keď ľudia niekoľkokrát skandovali meno Jána Laca, ktorý najmä počas druhej a tretej dvadsaťminútovky musel ukazovať svoje brankárske umenie: „Keď je tu reprezentačný zápas, ľudia si to vážia a vedia si to užiť.“ Fanúšikovia sa bavili aj mexickými vlnami a opäť po roku, kedy sme v Poprade privítali Fínov, pripomínal „zimák“ časy, keď sa pod Tatrami hrala KHL. „Už pred rokom to tu bolo vynikajúce. Ľudia sú tu fantastickí a aj tým, že aréna je menšia, tak atmosféra vynikne,“ doplnil Jána Laca tvorca dvoch gólov Réway. Za najlepšieho hráča stretnutia, ktoré skončilo víťazstvom Slovenska 5:2, ale vyhlásili kapitána Dominika Graňáka. Marcelovi Haščákovi chýba k väčšej spokojnosti z prípravy viac víťazstiev, no zároveň myslí dopredu: „Najdôležitejšie sú majstrovstvá sveta. Tam je potrebné vyhrávať, nie prípravné zápasy. Dúfam, že ladíme formu tak, aby sme na šampionáte, ak tam náhodou pôjdem, vyhrávali.“ Pätica hráčov aj napriek triumfu ostala sklamaná, lebo v príprave skončila. Vladimír Vůjtek z kádra vyradil okrem Čerešňáka, Cehlárika a Andreja Šťastného aj popradského odchovanca Michaela Vandasa či Kežmarčana Denisa Godlu.