Bleskové správy z regiónu

Štadión vo Veľkej už rekonštruujú
Minulý týždeň sa začala druhá etapa rekonštrukcie futbalového štadióna v Poprade-Veľkej. V rámci nej vybuduje firma Sportech CZ, S.E. prírodný trávnik s rozmermi 105 x 66 metrov a tréningovú plochu s umelým trávnikom s rozmermi 100 x 58 metrov a čiarovanie na malý futbal 40 x 20 merov. Okrem toho dostane štadión nové osvetlenie, bufety, prístupové komunikácie a oplotenie. Štadión by mal byť hotový do 75 dní. Celková cena rekonštrukcie je 854 509,75 eura.

MaTúŠa vyhrali deti zo Sp. Štiavnika
Viac ako 100 žiakov z 12 základných škôl sa predstavilo minulý týždeň na 5. ročníku súťaže MaTúŠ 2015 – Mladé talenty škôl. V kategórii Literárny prednes zvíťazil Peter Šaling zo ZŠ Batizovce. Hru na hudobný nástroj najlepšie zvládli žiaci zo ZŠ Štrba. Najlepších spevákov majú v ZŠ Sp. Teplica. V kategórii Tanec okrem tanečného dua žiačok zo ZŠ Sp. Bystré si prvú cenu odniesli aj žiačky zo ZŠ Sp. Štiavnik. Tie zároveň získali aj absolútne víťazstvo v súťaži a cenu Školského úradu Veľký Slavkov.

Mesto upraví pravidlá pre bilboardy
Mesto Poprad pripravuje nové pravidlá pre umiestňovanie bilboardov. Výsledkom inventarizácie veľkých reklamných plôch mesto zistilo, že na jeho území sa nachádza okolo 200 bilboardov. Do 30. júna musia byť všetky bilbordy legalizované, inak má samospráva právo dať ich odstrániť na náklady majiteľa. V tomto roku plánuje mesto pripraviť aj metodiku pre umiestňovanie bilbordov a ďalších reklamných stavieb. Tá sa stane súčasťou nového územného plánu, ktorého pripomienkovanie sa už začalo.

Okrášľovací spolok otvoril novú sezónu
Tatranský okrášľovací spolok otvoril novú dobrovoľnícku sezónu 2015. Hlavná dobrovoľnícka sezóna začne 15. júna a skončí 30. septembra. TOS očakáva, že každý týždeň bude vo Vysokých Tatrách pomáhať okolo 11 dobrovoľníkov. Tí budú mať k dispozícii bezplatné ubytovanie v Enciáne na Skalnatom plese a cestovanie lanovkami. V Tatrách by sa mohlo počas leta vystriedať takmer 200 dobrovoľníkov. Pomáhať pri skrášľovaní Tatier by mali aj chovanci z Domu na polceste z Veľkého Slavkova.

Poradia, ako ušetriť na energiách
Na sobotu 16. mája pripravila Slovenská inovačná a energetická agentúra bezplatné energetické poradenstvo Žiť energiou. Odborníci na energetické poradenstvo budú záujemcom k dispozícii od 10.00 do 15.00 h na Námestí J. A. Baťu vo Svite. Návštevníci podujatia si budú môcť pozrieť zelený domček s fotovoltickou a veternou elektrárňou a ďalšími technickými novinkami. Priamo v domčeku bude možné sledovať, ako zariadenia pracujú a koľko energie vyrobia.

Práca mladých reštaurátorov v Prahe
Repliky náradia vykrádačov kniežacej hrobky z Popradu-Matejoviec putuje do Múzea hlavního města Prahy. Žiaci 3. ročníka odboru konzervátorstvo a reštaurátorstvo drevorezieb Strednej umeleckej školy v Kežmarku sa totiž podieľali na výrobe replík drevených artefaktov nájdených v Kniežacej hrobke z Popradu-Matejoviec (4.-5. stor.). Po výrobe repliky posmrtného lôžka, modelu servírovacieho stola a hracej dosky následne vyrobili aj rôzne drevené predmety.

Týždeň modrého gombíka
Aj v uliciach našich miest sa budúci týždeň bude niesť v znamení modrej farby. Od pondelka do nedele sa totiž uskutoční zbierka na pomoc deťom v rozvojových krajinách. Prevažná časť tohtoročnej zbierky poputuje na pomoc deťom z Nepálu, ktorý 25.apríla postihlo ničivé zemetrasenie. Prispieť bude možné do pokladničiek UNICEF alebo kedykoľvek počas roka prostredníctvom stránky www.unicef.sk/modrygombik.

Vo Veľkej Lomnici darujú krv
Po prvýkrát organizuje Veľká Lomnica podujatie Veľká Lomnická kvapka krvi. Darovať krv môžete 30. mája, od 8.00 h v Klube dôchodcov. Stačí si priniesť občiansky preukaz, vyplniť dotazník a po odobratí vzorky na vyšetrenie zdravotníci zistia, či ste vhodný darca. Podmienkou darovania je vek 18 až 60 rokov, hmotnosť minimálne 50 kg, žiadne ochorenia spojené s horúčkami, alergiami či zažívacími problémami, neužívanie antibiotík, neabsolvovanie operácií a tetovaní, či piercingov a akupunktúr.

Pribudli značky na ceste do Compostely
Jakubská cesta vedie mnohými krajinami Európy. Najznámejšia je záverečná časť vedúca Španielskom s cieľom pri hrobe sv. Jakuba v Santiago de Compostela. Pešiu púť Jakubskou cestou možno začať už aj na Slovensku. Trasa ide z Košíc do Levoče cez vojenský priestor do Kežmarku, Podolínca, V. Ružbách a v týchto dňoch priatelia Jakubskej cesty dokončujú značenie v Litmanovej až do Poľska. Požehnanie infotabule na Hore Zvir v Litmanovej bude 30. mája o 10.30 h za účasti arcibiskupa Babjaka.

Bezplatne na električku i zubačku
Na získanie zľavovej Tatry Card bude stačiť dovolenkárom vo Vysokých Tatrách už aj jedna noc. S kartou získa každý dovolenkár automaticky aj horské poistenie a bezplatnú dopravu na električke a zubačke, a to už od 30. mája. Dovolenkári získajú kartu priamo na recepcii ubytovacieho zariadenia spolu s informačnou brožúrou. Nájdu v nej zoznam všetkých atrakcií, zážitkov a benefitov, ktoré im karta ponúka. Ubytovaní hostia dostanú Tatry Card ako súčasť pobytového balíka.