Zatopený štadión i kostol. Silný dážď potrápil región

Minulý týždeň zasiahli podtatranský región extrémne zrážky, ktoré spôsobili vo viacerých mestách a obciach regiónu lokálne záplavy. Intenzívne zrážky predpovedajú meteorológovia aj na tento utorok a stredu.

Najväčšie škody spôsobila voda v Poprade-Strážach. Snímka: rov

Najväčšie škody spôsobila voda v Poprade-Strážach pod Tatrami. Snímka: rov

Mimoriadne úhrny zrážok zaznamenal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) minulú stredu v Poprade a okolí. Na stredu večer medzi 21.00 a 23.00 h dokonca meteorológovia vyhlásili výstrahu 3. stupňa, ktorá sa neskôr aj potvrdila. V Gánovciach pri Poprade dosiahol denný úhrn zrážok 93o je na tejto meteorologickej stanici najvyšší denný úhrn zrážok v celej histórii prevádzky tejto stanice, ktorá funguje od 1. januá­ra 1982. Zároveň to bol aj najvyšší denný úhrn zrážok, ktorý bol zaznamenaný na Slovensku 20. mája vo výberovom súbore staníc s denným spravodajstvom. „V Lome nad Rimavicou napršalo v rovnakom čase ako v Gánovciach 89Ú. Faško zároveň nevylúčil, že v niektorých lokalitách mohlo napršať aj viac. Kompletné informácie budú mať meteorológovia k dispozícii až v júni, po zaslaní výkazov zo všetkých zrážkomerných staníc.

Najhoršie dopadol Poprad
Búrky, ktoré zasiahli podtatranský región, sprevádzalo krupobitie, silný vietor, veľa elektrických výbojov a intenzívny a výdatný dážď. Vďaka nim sa popradskí hasiči nezastavili takmer celú noc. „Najhoršia situácia bola asi priamo v Poprade, v mestskej časti Stráže. Tu sa vylial potok, ktorý zalial miestnu komunikáciu, ohrozené boli rodinné domy, v niektorých zaplavilo pivnice, takže sme tam odčerpávali vodu,“ uviedol riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch. Priamo na Strážskom námestí voda poškodila kanalizáciu a následne aj nedávno zrekonštruovaný chodník a tiež cestu pozdĺž tohto chodníka. „Na základe situácie, ktorá vznikla po prívalových dažďoch v Poprade-Strážach pod Tatrami, som 20. mája o 21.00 vyhlásil III. stupeň povodňovej aktivity pre územie mesta Poprad,“ informoval primátor Popradu Jozef Švagerko. Pod vodou tu ostalo aj tréningové futbalové ihrisko, kde sa vybrežil Hozelecký potok.

V Gánovciach vytopilo kostol
Výdatné zrážky spôsobili problémy aj v obci Hranovnica, v obci Gánovce zaplavilo miestny kostol. Popradskí hasiči zasahovali aj vo Svite. Na viacerých cestách v regióne sa vytvárali bahnotoky. Voda a bahno narobili problémy aj v areáli spoločnosti Autonova v Poprade, kde hasiči pomáhali odčerpávať vodu a čistiť kanalizačné vpuste ešte vo štvrtok dopoludnia. Intenzívne zrážky boli podľa Šprocha aj príčinou jednej dopravnej nehody. Na ceste I/18 pri areáli Autonova sa prevrátilo na strechu jedno osobné auto. Pri nehode sa našťastie nik nezranil. Počas noci zo stredy na štvrtok mali popradskí hasiči šesť výjazdov. Výšku škôd zatiaľ nemali vyčíslenú, keďže ešte stále sa pracuje na odstraňovaní následkov povodní. Okrem mestskej časti Stráže pod Tatrami došlo v stredu večer aj k zaplaveniu komunikácie na Rastislavovej a Suchoňovej ulici na sídlisku Juh v Poprade.

Žiadne zranenia ani obete
Do záchranných prác v Poprade sa okrem hasičov zapojili aj štátna a mestská polícia, záchranné jednotky civilnej ochrany mesta Poprad, Správy mestských komunikácií, Dobrovoľný hasičský zbor Poprad Stráže a Správa a údržba ciest PSK. Mesto Poprad zároveň požiadalo Správu a údržbu ciest PSK, aby preverila stabilitu a kvalitu vozovky na konci Kukučínovej ulice, kde došlo k roztrhnutiu kanalizácie a poškodeniu miestneho chodníka pre peších. „Úrazy ani havárie sa pri záchranných prácach nevyskytli,“ informoval hovorca mesta Ma­rián Galajda. Tretí povodňový stupeň trval v Poprade ešte aj v pondelok. (rov)