Modelári sa pokúsia o rekordné zápisy

V sobotu 20. júna sa v Aréne Poprad uskutoční najväčšie stretnutie modelárov na Slovensku – Popradský modelársky deň 2015.

Hlavnou atrakciou tohtoročného PMD bude najväčšie stretnutie RC (diaľkovo ovládaných) modelov, aké sa doteraz na Slovensku uskutočnilo. „Bude to výborná príležitosť pre pokus o slovenský rekord, ktorý bude postúpený na registráciu do Knihy slovenských rekordov v kategórii najdlhšia kolóna RC kamiónov,“ informoval riaditeľ a hlavný organizátor podujatia Jozef Anďal.

Predstavia vyše 400 modelov
Skupina popradských modelárov, ktorí tohto roku s podporou mesta Poprad organizujú túto unikátnu udalosť, sľubujú atraktívny program. Očakáva sa viac než 400 veľkých modelov áut, tankov, lietadiel, vrtuľníkov, lodí a ponoriek, verných kópií svojich predlôh, so všetkými funkciami. Návštevníci sa opäť môžu tešiť na malé mestečko s budovami, cestami a mostami, ktoré modelári postavia, aby bolo jazdenie RC kamiónov čo najrealistickejšie. Chýbať nebude ani populárna nočná jazda, ktorá sa už stala tradičnou atrakciou PMD.
Tento rok je pre PMD prelomový nielen počtom prihlásených modelárov a modelov, ale aj širokou účasťou významných zahraničných vystavovateľov, ktorí budú predvádzať svetovo unikátne modely. Letové ukážky profesionálnych multikoptér budú majitelia modelov sprevádzať odborným výkladom. Pre najmenších, ale i tých skôr narodených, pripravujú organizátori tvorivé dielne a komentované ukážky s predstavením technologických noviniek z rôznych oblastí modelárstva.

Pokus o vytvorenie rekordu
„Cieľom výstavy je propagácia modelárstva ako možnosti trávenia voľného času v rámci širokej verejnosti,“ povedal Anďal. Výstava má medzinárodný charakter, keďže pozvanie prijali a svoju účasť potvrdili významní modelári, kluby a firmy nielen zo Slovenska, ale aj Českej republiky a Poľska. Na predchádzajúcom ročníku sa zúčastnilo vyše 200 vystavovateľov a PMD navštívilo skoro štyritisíc divákov, čím sa výstava stala najväčším spoločným stretnutím modelárov s verejnosťou na Slovensku.
Úvodným podujatím tohtoročného PMD bude okružná jazda RC truckov okolo Námestia sv. Egídia v Poprade už v piatok podvečer. Štart je o 17.00 h. Následne sa o 18.00 h na hlavnom popradskom námestí uskutoční súťaž RS Viva Italia RC Rallye 2015.
Hlavný program PMD začne v sobotu o 9.00 h v Aréne Poprad. Pripravené sú HT model RC Rallye 2015, Pelikan show, Truck zóna, nočná jazda, drift zóna, tank zóna, Traxxas show či Fly zóna. Presne na poludnie sa uskutočnia dva pokusy o zápis do Knihy slovenských rekordov. Najskôr to bude pokus o najdlhšiu idúcu kolónu RC modelov ťahačov v mierke 1/14 – 1/16 a v druhom pôjde o najdlhšiu stojacu kolónu RC modelov ťahačov.
Popradský modelársky deň 2015 potrvá v Aréne Poprad až do 18.00 h. (rov)