Popradské nebo opäť ožije

Priaznivci lietania si tento víkend opäť prídu na svoje. Po roku sa na Letisku Poprad-Tatry uskutoční už tradičný Aero-Moto Víkend 2015.

Vojenské lietadlá Ozdobou popradského Aero-Moto víkendu bývajú armádne stroje. Snímka: rov

Ozdobou popradského Aero-Moto víkendu bývajú armádne stroje. Snímka: rov

Na svoje si prídu nielen milovníci lietajúcich strojov, ale aj priaznivci motorizmu a rodiny s malými deťmi. Témou tohtoročného Aero-Moto Víkendu je 70. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. Organizátori z miestneho Aeroklubu Poprad v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov a klubmi vojenskej histórie z blízkeho okolia si chcú uctiť pamiatku ľudí, ktorí sa svojimi životmi pričinili o to, že 2. svetová vojna skončila a v našej krajine máme mier. Členovia miestneho Aeroklubu spolu s členmi klubov vojenskej histórie priblížia divákom počas podujatia priebeh bojov v spolupráci s Retro Sky Teamom. “Pôjde o kombináciu leteckých a pozemných ukážok, čo slávi úspech na všetkých leteckých dňoch. Chceli by sme tiež obnoviť slávu pamätníka tu na letisku. Naštudovali sme trocha jeho históriu a pripomenieme to aj Popradčanom, ktorí o tom možno ani nevedia. Bez histórie sa nedá existovať. Mladí ľudia musia vedieť, ako to bolo, čím si naša krajina prešla a mali by sa z toho poučiť,“ ,” informoval jeden z organizátorov popradského Aero-Moto Víkendu 2015 Roman Klouda.

Pre deti vystúpi aj Dusty Display Team
Minulý rok pripravili organizátori pre najmenších návštevníkov vystúpenie Fíha Tralala. Tento rok pripravujú organizátori niečo podobné. Na letisku si návštevníci užijú hudobnú produkciu, divadielka pre deti a rôzne atrakcie.Veľkým lákadlom pre deti bude určite Dusty Display Team z Dubnice nad Váhom, ktorý pod Tatry prinesie letecké vystúpenie, ktorého námet pochádza z filmu Lietadlá.

Novinky a špičkový akrobatický pilot
Tohto roku budú mať v Poprade premiéru vírniky, ktoré sú momentálne „in“. Popri klasike, lietadle Dynamic, predstaví novinku aj slovenský výrobca lietadiel Aerospool z Prievidze. Jeho štvormiestne lietadlo Advantic uvidia návštevníci podujatia vo vzduchu, aj na stojánke. „Čo sa týka letového programu, tak naše pozvanie prijal aj špičkový akrobatický pilot Zoltán Veres,“ dodal Roman Klouda. Zoltán Veres na akrobatickom lietadle MXS bude hlavným ťahákom víkendového podujatia v Poprade. Popri letových ukážkach budú všetky stroje k dispozícii aj na statických ukážkach. Na podujatie prijali pozvanie aj takmer všetci predajcovia automobilových značiek z regiónu. Letisko Poprad-Tatry bude pre verejnosť otvorené v sobotu a nedeľu od 10.00 do 17.00 h. Letové ukážky začnú v oba dni o 13.00 h.
Aero-moto víkend začal svoju históriu písať v roku 1998. Nový rozmer dostalo podujatie v roku 2002, kedy letecké dni privítali armádne lietadlá a vrtuľníky. Podujatie vtedy navštívilo vyše 10 000 divákov. Rok 2011 bol ďalším významným míľnikom v histórií Aero-moto víkendu. Na podtatranskom nebi sa predstavili svetové unikáty z letky Flying Bulls z Rakúska, historické dopravné lietadlo DC-6, či jeden zo zakladateľov populárnej leteckej súťaže RedBull Air Race, akrobatický pilot Peter Besenyei. (rov)