Tatranci otvorili letnú turistickú sezónu

Od utorka sú v Tatranskom národnom parku oficiálne prístupné všetky značkované turistické chodníky.

Vo Vysokých Tatrách odomkli vody jazera Štrbské pleso. Snímka: rov

Vo Vysokých Tatrách odomkli vody jazera Štrbské pleso. Snímka: rov

Okrem vychádzok k vysokohorským chatám sa tak oddnes môžu turisti vybrať už aj na túry cez vysokohorské sedlá a štíty, na ktoré vedie značkovaný chodník. Prístupná je už aj najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách – Chata pod Rysmi. Ukončenie sezónnej uzávery, ktorá trvala od 1. novembra minulého roku, je zároveň aj obdobím, kedy sa v regióne Vysokých Tatier začína letná turistická sezóna.

Veľký vplyv má počasie
Už v piatok odomkli na Štrbskom Plese novú člnkovaciu sezónu na jazere Štrbské pleso. Za osem rokov od obnovenia člnkovania sa stala jednou z najväčších atrakcií Vysokých Tatier počas leta. Od roku 2008 sa na člnkoch prepravilo takmer 62-tisíc návštevníkov Vysokých Tatier. V sobotu pokračovalo otvorenie letnej turistickej sezóny v najstaršej tatranskej osade v Starom Smokovci, kde sa uskutočnilo tradičné posvätenie prameňa smokoveckej Kyselky. V príhovoroch v sobotu na Štrbskom Plese i v Starom Smokovci v súvislosti s úspechom sezóny najviac rezonovalo počasie. Práve to bolo podľa riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenky Maťašovskej hlavnou príčinou poklesu počtu návštevníkov v minuloročnej letnej sezóne. „Ak by to počasie bolo iné, nielen počas letnej sezóny, ale počas celého roka, tak máme iné čísla. Počasiu nerozkážeme. Snehu nebolo, takže ľudia neprišli. Minuloročný júl bol škaredý, pršalo každý deň. V septembri, keď bolo pekne, tak sa to hneď ukázalo na návštevnosti,“ uviedla Maťašovská. Podobné želanie má aj primátor V. Tatier Ján Mokoš: „Priali by sme si, aby bolo lepšie počasie ako v uplynulej letnej sezóne. Program sme pripravili dobrý, takže ak bude dobré počasie, snáď príde aj viac ľudí ako vlani.“

Služby sa zlepšujú
Pred touto letnou sezónou sa Región Vysoké Tatry viac zameral na online marketing a organizáciu podujatí, ktoré sa osvedčili už v predchádzajúcich rokoch. „Ak nám začne pršať, môžeme robiť čokoľvek, ľudia neprídu,“ dodala Maťašovská. Každoročne sa podľa nej zlepšuje kvalita služieb, pribúdajú atraktivity regiónu, hotely poskytujú komplexné služby a dokážu pripraviť pre návštevníkov všetko, čo si žiadajú. Podstatnú časť návštevníkov Vysokých Tatier tvoria rodiny s deťmi a práve na nich sa najviac zameriava ponuka. Väčšinu návštevníkov Vysokých Tatier tvoria domáci turisti. Vo Vysokých Tatrách predstavujú približne 65 percent návštevníkov. Napriek tomu, región sa nezameriava len na našich turistov. Svoje aktivity zameriava Región Vysoké Tatry aj na Českú republiku a Poľsko, odkiaľ k nám chodí najviac zahraničných návštevníkov. Okrem toho predstavujú potenciál aj pravidelné linky z Londýna a počas zimy aj z Rigy. „Z Londýna nelietajú už len Slováci, ktorí tam pracujú, ale stále viac aj turisti,“ uviedla Maťašovská. Zámerom regiónu je, aby sa linka z Rigy, s medzipristátím vo Vašave, stala celoročnou. Do Vysokých Tatier majú návštevníkov prilákať aj podujatia. Okrem samotného otvorenia letnej sezóny to bude aj obnovená Benátska noc na Štrbskom Plese, Medvedie dni, Svište na Plese, Noc bojovníkov, ľudové remeslá, ale i podujatia ako Viva Italia a Made in Slovakia. (rov)