Turnaj otvorili Djokovič s Vajdom. V Poprade sa však najviac darilo Čechom

Po 12 rokoch sa prestížny tenisový turnaj presťahoval z Košíc pod Tatry.

Tenis-ATP-Challenger-Pavlasek

Adam Pavlásek zdolal všetky prekážky a pripísal si prvý singlový triumf na challengerovom turnaj (Snímka: mik)

Víkendová kvalifikácia Poprad-Tatry Challenger Tour 2015 určila kvarteto, ktoré doplnilo ďalších 28 tenistov (vrátane štyroch držiteľov divokej karty) v pondelkovom a utorkovom prvom kole. V hlavnom pavúku dvojhry sme videli aj Popradčanov Juraja Simčáka i Dominika Šprocha, ktorí dostali divokú kartu a pridali sa tak k Slovákom Petrovi Vajdovi, Ivovi Klecovi, Andrejovi Martinovi, Norbertovi Gombosovi, Filipovi Horanskému či Jozefovi Kovalíkovi. Na úvod pútal pozornosť najmä duel Djokovič-Vajda, ktorí majú svetovo preslávených tenisových príbuzných. Postúpiť sa podarilo hladko synovcovi Mariána Vajdu, ktorý šiel ďalej s ďalšími troma krajanmi – Martinom, Gombosom a Horanským. Zaujímavosťou úvodného kola boli aj vypadnutia turnajovej dvojky Kazacha Dedovjesova i jednotky Slovinca Kavčiča. V osemfinále sme videli aj slovenský súboj, v ktorom zvíťazil Gombos nad Martinom 3:6, 6:3, 6:4 a vo štvrťfinále zdolal aj Nemca Torbeka. Piatkové semifinále sa hralo v nepríjemnom sychravom počasí, keď neustále mrholilo a bolo aj veľmi chladno. Viac to svedčalo Čiľanovi Podlipnik-Castillovi, ktorý nechal Gombosa pred bránami finále. „Od prvého gemu som sa necítil dobre na kurte, urobil som mnoho nevynútených chýb, mal som slabý servis. Súper to využil, hral iba normálne výmeny a udržiaval to v hre. Únavu som necítil vôbec, ale vždy príde jeden krízový deň a som veľmi sklamaný zo svojho výkonu. Takéto počasie mojej agresívnej hre nevyhovuje, ale nemôžem sa vyhovárať, lebo on mal podmienky rovnaké. Semifinále je dobré, no, bohužiaľ, hral som s tenistom, s ktorým som teraz prvýkrát prehral,“ vyjadril sa sklamaný Gombos. Zatiaľ čo sa Slovák vytrápil, jeho český kolega z debla Adam Pavlásek sa mohol tešiť po víťazstve 6:3, 6:4 nad Brazílčanom Ghemom.

Turnaj vyvrcholil v sobotu
Vo finále sa teda Pavlásek stretol s Čiľanom s poľskými koreňmi Podlipnik-Castillom. Prvý set sa hral počas výrazného mrholenia, ktoré viac svedčalo českému reprezentantovi a zvíťazil presvedčivo 6:2. Hneď úvodná hra druhého setu bola najdlhšia v zápase a výhody sa prelievali z jednej strany na druhú. Počas nej začalo výdatnejšie pršať a Čiľan si napokon udržal podanie. Rozhodca napriek dažďu zápas neprerušil a Podlipnik po výhre 6:3 poslal finále do tretieho setu. Aj rozhodujúca fáza bola poznačená zmenou počasia, keď vyšlo slnko, ktoré viac doprialo Pavláskovi. Dvadsaťročný mladík po víťazstve 6:2, 3:6, 6:3 vyhral svoj premiérový challengerový turnaj.

Tenis-ATP-Challenger-Štvorhra

Vo finále štvorhry sa stretli traja Česi a Slovák Gombos (Snímka: mik)

Šestnásť dvojíc vstúpilo aj do pavúka štvorhry, kde popradský double vypadol hneď v prvom kole, no Gombos s Čechom Pavláskom dokráčali až do finále. Tam ich čakala česká dvojica Roman Jebavý – Jan Šátral. Keďže sa ich finále hralo v sobotu hneď po dvojhre, tak Pavlásek nastupoval, podobne ako v piatok, do debla so zápasom v nohách a Gombos mal za sebou nemenej nabitý program. Práve Slovák často kazil a celkovo ako dvojica nedokázali narobiť svojim súperom väčšie problémy. Jebavý so Šátralom tak triumfovali hladko 6:2, 6:2. „Konečne sa nám podarilo urobiť poriadny výsledok. Niežeby sme ich mali málo, ale prvýkrát sme spolu vyhrali challenger, takže obaja sme radi. Mali sme ťažký los, ale zaslúžene sme prešli pavúkom a vo finále sme zahrali najlepšie zo všetkých spoločných zápasov. Boli sme vyrovnanejší, hrali sme viac deblovo, nekazili sme toľko na sieti a boli sme aktívnejší. Turnaj je tu prvýkrát a na začiatku sa veľmi nevedelo, čo sa deje, ale v priebehu dní sa to zlepšilo o tisíc percent,“ povedal po zápase Ján Šátral.

Premiéra sa vydarila
Po ukončení turnaja s dotáciou 42 500 eur + Hospitality mohol aj jeho technický riaditeľ Branislav Stankovič hodnotiť popradskú premiéru: „Som rád, že sa turnaj vydaril a videli sme kopu zaujímavých zápasov, veľmi dobré finále, aj keď už 13 rokov čakáme na slovenského víťaza. Turnaj sa osvedčil, mal krásne zázemie a ľudia k nemu pristupovali s nadšením. Teraz na mňa padá únava z tohto ročníka, ale, samozrejme, už sme sa rozprávali aj o budúcom, ktorý už o dva týždne začneme postupne pripravovať. Ľudia sa potešili, že tenis opäť zavíta do Popradu, keď tu mal v minulosti výbornú úroveň, no zaspalo sa a teraz sa opäť vrátil. Cítil som spomínané nadšenie, a o to ľahšie som to mal s organizáciou. Sú niektoré veci, ktoré by sme mohli vylepšiť. Teší ma víťazstvo Pavláska, ktorý má obrovský potenciál. Už ho nominovali aj do Davis Cup-u, pričom Česi majú veľmi dobrý tím a o Adamovi budeme ešte veľa počuť.“