Pod Tatrami sa rozmáha Street Workout

Tatranský pohár si ľudia spájajú najmä s hokejom, no o rovnomennú trofej športovci bojujú v rôznych odvetviach. Začiatkom júla navyše ďalší pribudol a v Liptovskej Tepičke sa uskutočnil prvý ročník Tatranského pohára v pomerne neznámom športe Street Workout.

Street-workout-Liptovskí-Teplička-Tatranský-pohár-freestyle

Ukážka z dicsiplíny freestyle (Snímka: Archív Š. Kondulu)

Ako už anglický názov prezrádza, ide o akési pouličné cvičenie. Nadšenci na rôzne druhy cvikov nevyužívajú posilňovňu, ale to, čo nájdu na ulici. Vznikajú aj špeciálne street workoutové ihriská a jedno také sa nachádza aj v Liptovskej Tepličke, kde usporiadali premiérovú súťaž v disciplínach freestyle, teda voľnej zostave akrobatických prvkov a weighted, ktorý spočíva v zhyboch na hrazde s nadhmatom a pridanou váhou 25 kg či dipoch (klikoch) na bradlách s pridanou váhou 25 kg. Prvý ročník Tatranského pohára prilákal 65 pretekárov zo Slovenska, Českej republiky i Poľska. V ženskej kategórii prišla i špička v podaní majsterky SR Simony Mateovej alebo aj majsterky ČR Kateřiny Weisserovej, ktoré čaká svetový šampionát v Moskve. Street Workout už láka aj deti, o čom svedčí i jedenásťročný pretekár Tobias Paračka.

Podtatranská premiéra sa vo freestyle mužov nad 75 kg najviac vydarila D. Molitorisovi a v nižšej hmostnostnej kategórii si najlepšie počínal Daniel Hanák. U žien bolo od začiatku jasné, že o prvenstvo zabojujú hviezdy podujatia, čo sa aj potvrdilo a lepšou z nich bola slovenská šampiónka Mateová. Dvojicu majsteriek doplnila na stupňoch víťazov aj druhá najlepšia Slovenka, domáca Klaudia Gleidurová. Weighted nad 75 kg vyhral Maxim Riznyk, ktorý zvládol 17 zhybov a 27 dipov. Kombinácia 12 zhybov s 23 dipmi zase vyniesla prvenstvo Adamovi Borikovi v kategórii do 75 kg.

Zaujímavý šport teda začína v našom regióne písať svoju tradíciu, napriek tomu, že Športový klub Obec v pohybe Street Workout Liptovská Teplička funguje len druhý rok. „Najprv sme si sami začali budovať ihrisko, no na obci videli, že sa to dobre vyvíja, tak nás podporili najmä materiálne. So starostom máme v pláne, že ihrisko v blízkej budúcnosti rozšírime a pribudnúť by mohli i posilňovacie stroje,“ vyjadril sa Štefan Kondula, ktorý patrí medzi hlavné tváre Street Workoutu v Liptovskej Tepličke. Klub privíta aj zvedavcov, ktorí si chcú vyskúšať nový šport. Stačí sa nahlásiť a môžete si bezplatne vyskúšať spoločný tréning.