Pokorili rekord v účasti i na „desiatke“

V nedeľu predpoludním sa uskutočnil už 38. ročník Malého štrbského maratónu.

Malý-štrbský-maratón-MŠM-beh

Zvíťazil Ukrajinec Viktor Starodubtsev (Snímka: mik)

Okrem hlavného „maratónu“ na 31 km program spestrili aj ďalšie bežecké preteky. Ulicami Štrby prebehlo 150 žiakov, ktorí boli oceňovaní vo svojich kategóriách. Organizátori pripravili aj okruh pre priaznivcov kratších behov na 10 km, ktorí majú spoločný štart s maratóncami. Začiatok sa však musel o polhodinu posunúť, pretože vlak s množstvom bežcov meškal.

Nový rekord „desiatky“
Na desaťkilometrovej trati zvíťazil medzi 220 bežcami favorizovaný Bardejovčan Jozef Urban v novom traťovom rekorde v čase 35:53.7 min. So sedemdesiatsekundovým mankom dobehol na druhom mieste Popradčan Jozef Dubašák: „Prišiel veľmi kvalitný súper a vedel som, že naňho nebudem mať. Trápil som sa a musel som veľmi bojovať o druhé miesto.“ Najrýchlejšou ženou bola Soňa Vnenčáková. Sviťanka zvíťazila aj na Night Run-e na Štrbskom Plese, takže v rámci Tatry Prestige Tour si už pripísala druhý triumf, no pred tretím dielom série – Memoriálom Jána Stilla, uprednostní iné preteky.

Maratóncov vytrápilo slnko
Hlavného behu zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť sa v tomto roku nezúčastnili africkí atléti pre problémy s vízami. Spomedzi viac ako 150 účastníkov absolvoval trať najrýchlejšie Ukrajinec Viktor Starodubtsev, reprezentujúci JM Demolex Bardejov v čase 01.46:41 h. Druhý dobehol Košičan Sahajda a s výraznejším odstupom od nich prišiel Anatoliy Malyy. Zo žien bola najrýchlejšia majsterka Európy v duatlone Petra Fašungová. Miestami príliš horúce počasie dalo pretekárom poriadne zabrať a niektorí padli po prebehnutí cieľom do kolien. Jednou z takýchto obetí bol aj absolútne vyčerpaný domáci Štrban Tomáš Gemza: „To teplo sa nedalo vydržať. Po obrátke to bolo len horšie, dostával som aj kŕče a miestami som šiel horšie ako turista. Strašné trápenie.“

Neodmysliteľná súčasť Štrby
„Pre obec je MŠM predovšetkým históriou a tradíciou. Svojho času sme ho začínali ako mládežníci a potom ako obecný úrad. Dnes je trendové, že verejnosť viac behá a my sa z roka na rok vylepšujeme. Ľudia, ktorí ho dlhodobo robia, vytvárajú dobrú, priam rodinnú atmosféru. Bol som veľmi rád, keď som videl aj detičky ako pretekajú i kratší 10 km beh smerom na Šuňavu,“ povedal starosta Štrby Michal Sýkora.

Bežecké série pokračujú
Podujatia sa celkovo zúčastnilo 527 pretekárov vrátane detí, čo je nový rekord MŠM. Štrba zároveň odštartovala bežecký týždeň cyklu Tatry v pohybe. Vo štvrtok čaká športovcov Beh po schodoch „do neba“ v L. Tepličke, v piatok Night Run a Plachého míľa v Novej Lesnej, ktoré budú predskokanom sobotného Memoriálu Jána Stilla. Tradičný beh do vrchu bude predposledným zo štyroch podujatí Tatry Prestige Tour.