Forum Poprad sa chce stať súčasťou mesta

Otvorenie OC Forum Poprad na konci októbra stále platí.

Ako prví sme koncom februára priniesli informáciu o plánovanom otvorení Obchodného centra Forum Poprad na Námestí sv. Egídia v Poprade. Podľa vyjadrenia zástupcov spoločnosti Multi Corporation, otvorenie centra bolo už vtedy naplánované na 22. októbra tohto roku. Či tento termín ostáva v platnosti aj po pol roku, sme sa opýtali manažéra Multi Development Czech Republik Petra Hoffmanna, ktorý má na starosti výstavbu obchodného centra. „Termín platí. Momentálne dokončujeme finálne povrchové úpravy a interiérové záležitosti. Medzitým sa dokončujú hrubé terénne úpravy, spevnené plochy a sadové úpravy,“ povedal jednoznačne P. Hoffmann.
Hlavná časť stavebných prác sa deje momentálne vo vnútri objektu. „Objekt už majú viac-menej v rukách nájomcovia, ktorí si zariaďujú svoje priestory a robia si interiérové úpravy,“ dodal Hoffmann. V polovici augusta mal developer prenajatých asi 93 percent prenajímateľnej plochy. Zároveň verí, že sa podarí naplniť celú kapacitu projektu. „My sa nikdy nepúšťame do špekulatívnych projektov, pri ktorých nie je vidieť koniec. Radšej niekoľko rokov pripravujeme projekt, než by sme sa pustili do niečoho, čo nemáme pod kontrolou,“ uviedol P. Hoffamnn.

So službami to bude slabšie
Okrem obchodov mal developer snahu umiestniť vo Forume aj služby. Podľa Hoffmanna je však ponuka služieb v regióne veľmi malá. „Radi by sme poskytli celú škálu služieb pre obyvateľov Popradu a okolia. Služby ako čistiareň odevov, oprava obuvi, výroba kľúčov by mali byť súčasťou takéhoto centra, ale naša snaha naráža na trh, ktorý tu vlastne nie je, hoci by to ľudia privítali. Asi za to nechce nikto zaplatiť,“ skonštatoval Hoffmann. Zo služieb tu nájdu návštevníci obchodného centra napríklad umyváreň áut, fitnescentrum, zábavné centrum a potom klasické služby ako kaviarne, reštaurácie či čitáreň.

Ľudia tu nemajú prísť na výlet
Podľa Hoffmanna bude Forum Poprad iným, v porovnaní s ostatnými obchodnými centrami v Poprade, už len tým, že sa nachádza v centre mesta. „Filozofia nákupných centier mimo mesta je taká, že ideme tu na výlet. My nechceme, aby k nám chodili ľudia na výlet, my sa chceme stať súčasťou mesta a námestia. Aj preto spolupracujeme s mestom, aby sme sa stali jeho súčasťou,“ povedal Hoffmann. Na výlety by sa malo chodiť skôr do prírody a nie do nákupného centra. Od nákupných centier na okraji mesta sa Forum bude odlišovať aj architektúrou. Nie je to bežná betónová „búda.“ Hoffmann predpokladá, že otvorenie obchodného centra môže v konečnom dôsledku pomôcť aj múzeu, ktoré sa nachádza hneď vedľa. Ako príklad uvádza Ústí nad Labem, kde sa po postavení podobného centra na námestí zvýšila návštevnosť miestneho kostola. Forum plánuje spolupracovať s mestom Poprad aj pri organizovaní rôznych kultúrnych podujatí.
V Obchodnom centre Forum Poprad sa bude nachádzať vyše 100 obchodných prevádzok. Celková predajná plocha bude vyše 22-tisíc metrov štvorcových. Pôjde o najväčšie obchodné centrum v Poprade. S podobnými, prípadne väčšími centrami sa možno stretnúť v krajských mestách. Návštevníci budú mať k dispozícii 410 parkovacích miest. Celkové náklady na projekt Forum Poprad presiahnu 50 miliónov eur. (rov)