Graz získal už druhý Tatranský pohár

Zimný štadión mesta Poprad hostil od štvrtka do soboty už 68. ročník hokejového Tatranského pohára.

tatransky-pohar-hokej-Graz-2015

Hokejisti rakúskeho Graz 99ers svoju tretiu účasť na Tatranskom pohári pretavili na druhý triumf. (Snímka mik)

Káder „kamzíkov“ prešiel pred turnajom ešte úpravou. O odchodoch Jabrockého s Kadurom sme vás už informovali, podobne ako o príchode brankára Svobodu, Síkelu, Hamráčka i Lotyša Bajarunsa. K nemu sa pridal pred Tatranským pohárom aj krajan Martins Lavrovs, po neúspešnej skúške v Olomouci prišiel Tomáš Török a keď na skúške v Lotyšsku neuspel Peter Gapa, tak sa vrátil naspäť pod Tatry. Tréner Paukovček zaradil do zostavy aj talentovaného dorastenca Petra Bjalončíka, no naopak nemohol využiť služby Matúša Kostúra, ktorý laboruje s vyvrtnutým členkom.

Kvalitní účastníci
Okrem domáceho tímu sa predstavili tri zaujímavé európske kluby. Z Prahy pricestovala Slavia, ktorá však už z českej elity vypadla a o návrat do tamojšej extraligy sa pokúsi v nastávajúcom ročníku. Zastúpenie mal i spoločný sused Slovenska a ČR – Rakúsko. Pod Tatry sa vrátil víťaz turnaja z roku 2013 Graz 99ers, ktorý hráva nadnárodnú EBEL ligu. Z východu k nám dorazil zase zástupca bieloruského hokeja Junosť Minsk, ktorý otvoril trojdňové podujatie duelom proti Slavii. Bielorusi vo štvrtok až nečakane jednoznačne rozdrvili tradičný český klub 8:1.

Zlá disciplína
Po nich už na ľad vykorčuľovali „kamzíci“, ktorí si skrížili hokejky s Grazom. V ofenzíve bezzubí domáci doplácali najmä na nedisciplinovanosť. Rakúšania v presilovkách Podtatrancom poriadne zatápali a vyťažili z nich aj góly. Nového maskovaného muža v drese Popradu Adama Svobodu prekonali štyrikrát a zvíťazili 4:0. „Riešili sme hlavne veci, ktoré musíme zlepšiť a čomu sa máme vyvarovať. Disciplína bola zlá. Mohlo to byť lepšie, nešlo na mňa veľa striel a bol som trochu zmrznutý. Nejaké góly vezmem na seba. Prvý som videl a určite som ho mohol chytiť a pri treťom som sa roztiahol ako „pako“, no bohužiaľ, že to tak dopadlo. Ja som vôbec nevedel, kam pôjdem. Trénoval som na letnej príprave a zavolal mi agent, že ma skúsia a uvidia, či si ma nechajú,“ povedal po stretnutí mladý Vítkovičan, ktorý Poprad už vďaka fanúšikom poznal: „Mnohokrát vidím na niektorých stránkach ako fanúšikovia Vítkovic posielajú videá a fotky ako jazdia fandiť do Popradu. Je dobré, že sa vzájomne podporujeme, takže pre mňa by to tu bolo super, no uvidíme.“

Sedmička od Slavie
Výsledky prvého dňa napovedali, že „finálový“ duel uvidíme hneď na začiatku druhého, keď sa stretli Graz s Minskom. Nakoniec sa podarilo zvíťaziť Rakúšanom 5:4, ktorí si tak neohrozene kráčali pre pohár. Ešte v piatok narazil po 80-tich rokoch Poprad na Slaviu Praha, ktorej štvrtkový výprask dával tušiť, že pôjde o hrateľného súpera. Do brány sa postavil Juraj Sedlačko, ktorý opäť nemal svoj deň a inkasoval sedemkrát, takže „kamzíci“ už po prehre 3:7 boli z hry o obhajobu von. „Chceli sme vyhrať, no nedávame góly, čo je tou chybou a málo bránime. Nestačia len obrancovia, musíme brániť všetci piati, brankárovi sme nepomohli,“ povedal novic v medzi „kamzíkmi“ Síkela, ktorý potvrdil záujem z ČR: „Mám tam nejaké ponuky, ale dohodli sme sa, že bude lepšie, keď sa vrátim na Slovensko, aby som hrával. Je lepšie, keď budem v prvých dvoch lajnách ako česká 1. liga. Príchod do Popradu sa mi zdal najlepší a najrozumnejší.“

„Klub bitkárov“
V prvom sobotňajšom dueli potvrdil Graz druhý triumf pri troch účastiach, keď zdolal Slaviu 1:2. „Pre nás to boli prvé tri zápasy v príprave a sme radi, že sa nám darilo. Hlavný je náš prístup. Snažíme sa naučiť, čo od nás tréner chce,“ povedal útočník Grazu Štepán Novotný, ktorý pod Tatrami hrával v rovnakých klubových farbách za HC LEV, a potom v iných extraligových celkoch: „Je zaujímavé, ako sa sem človek stále vracia. Už si hovorím, že som niekde inde na úplne inom mieste a pravdepodobne sa sem ani nikdy nevrátim, no vždy sa to otočí a vrátim sa sem aspoň na pár zápasov. Pamätám si, že keď som šiel do LEVa, tak sme tu hrali proti Grazu.“ V poslednom zápase 68. Tatranského pohára hostili „kamzíci“ Junosť Minsk. Bielorusi nezvyknú mať prehnane agresívny štýl, no nepotrestaný hrubý faul na Malinu bol predzvesťou mnohých šarvátok. Ešte v závere prvého dejstva sa za zhodenie rukavíc porúčal do šatne Ťavoda, potom dostal viacnásobný trest Kasík, a keď sa pobil Fabian, tak bez zraneného Malinu mal na niekoľko dlhých minút Paukovček k dispozícii len troch bekov. Presne v polovici duelu navyše zasiahol Svobodu do krku puk a český gólman odchádzal z ľadu značne otrasený. Poprad neudržal vedenie 2:1 a Minsku podľahol 2:4. Triumfoval teda Graz pred Minskom, Slaviou a Poprad na turnaji skončil posledný, pričom už zo siedmich letných stretnutí sedemkrát prehral.

Výrazné zmeny neočakávajte
„Aj napriek tomu, že sme nevyhrali ani raz, zápasy boli hrateľné. Výkony nám ukázali klady, no hlavne nedostatky jednotlivcov. Hrali sme v zostavách, v ktorých sme v podstate ani netrénovali. Robíme to za pochodu, niekto príde, iný odíde. O tomto turnaji budeme rozprávať a dúfam, že káder sa v rámci možností vykryštalizuje. Finančných prostriedkov nemáme na rozdávanie, takže budeme musieť hrať s tým, čo máme a vybrať z týchto chlapcov,“ hodnotil turnaj tréner Paukovček, ktorý už túžobne očakáva návrat brankára Kostúra, ktorý sa potrebuje pred ligou rozchytať. Posilnenie kádra už veľmi reálne nevidí, jedine v prípade, že niektoré kluby uvoľnia hokejistov zo skúšky. Privítal by najmä centra, keďže jediným výsostným stredným útočníkom v mužstve je jeho syn Lukáš.