Hrad Ľubovňa prilákal viac turistov

Vlani zaznamenalo Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni rekordnú sezónu. Hrad a skanzen si pozrelo 146 725 platiacich návštevníkov. Podstatná časť turistov smerovala na hrad.

Hrad Ľubovňa láka stále viac turistov aj vďaka zaujímavým podujatiam Snímka: rov

Hrad Ľubovňa láka stále viac turistov aj vďaka zaujímavým podujatiam Snímka: rov

Vývoj návštevnosti múzea v tomto roku naznačuje, že minuloročný rekord vydrží len jeden rok. „Leto na hrade a v skanzene ide tým najlepším smerom. K 31. júlu máme šesťpercentný nárast návštevnosti,“ uviedol riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Podpísal sa pod to najmä nárast počtu poľských turistov, ale cestu do Starej Ľubovne si našlo aj viac slovenských rodín. Kým k 31. júlu 2014 videlo hrad a skanzen 82 348 návštevníkov, tohto roku to už bolo vyše 84-tisíc.
Či padne minuloročný rekord návštevnosti, je podľa Mikulíka ešte predčasné hovoriť. „Uvidíme, čo urobí august a september, prípadne jeseň,“ dodal Mikulík. Nárast návštevnosti nepripisuje riaditeľ múzea len počasiu. Propagácia doma a v zahraničí, zapájanie sa do mnohých domácich a zahraničných projektov v cestovnom ruchu, nové a exkluzívne výstavy, programy pre deti i dospelých, sú podľa neho za nárastom návštevnosti expozícií Ľubovnianskeho múzea. Jednou z posledných veľkých akcií boli aj Hradné slávnosti, na ktoré si našlo cestu veľa návštevníkov. Určite ich oslovil aj koncert Simy Martausovej v rámci tohto podujatia a takisto aj koncert skupiny Vidiek v skanzene pod hradom pred pár dňami.
Aj v tomto roku pokračuje Ľubovnianske múzeum v príprave nových atrakcií pre návštevníkov. Už v septembri by mal byť sprístupnený otvorený depozitár, kde bude v špeciálnych skriniach a vitrínach prezentovaný ľudový odev zo Spiša a Šariša. „Momentálne sa ošetruje, perie a žehlí okolo šesťtisíc kusov odevu,“ uviedol Mikulík. Otvorený depozitár sa bude nachádzať v jednom z objektov barokového podhradia hradu Ľubovňa. Múzeum pokračuje aj v obnove ďalšieho objektu v podhradí. Dom správcu je už nanovo zastrešený. Kolaudácia je naplánovaná na október tohto roku. (rov)