Kriváň v obliehaní turistov a vojakov

Cez víkend sa uskutoční už 60. Národný výstup na Kriváň.

„Práve Vysoké Tatry, vtedajší národný výbor a jeho pracovníci sa zaslúžili o to, že sa na Kriváň opäť začalo chodiť,“ povedal pre Podtatranské noviny Ján Bendík z Mestského úradu vo Vysokých Tatrách. V novodobej histórii výstupov na Kriváň sa v dvojročných intervaloch strieda hlavný organizátor podujatia, ktorými sú mestá Liptovský Mikuláš a Vysoké Tatry. Tento rok je to mesto Vysoké Tatry. Oficiálny program podujatia začína slávnostným otvorením už v piatok o 17.30 h v areáli Kúpeľov Nový Smokovec.
Hlavným výstupovým dňom je sobota 15. august, kedy od 6.30 do 11.00 h absolvujú účastníci výstup na Kriváň. Na vrchole Kriváňa je o 11.00 h naplánovaná malá slávnosť. Program podujatia ukončí večerný kultúrny program v Račkovej doline. Na vrchol Kriváňa by nemalo vystúpiť viac ako 500 účastníkov. „Nemôžeme zodpovedať za tých, ktorí pôjdu na Kriváň individuálne,“ uviedol Bendík.
O týždeň neskôr bude Kriváň opäť v obliehaní turistov. Tentoraz to však bude špecifická skupina, keďže pôjde o Medzinárodný vojenský výstup na Kriváň. „Mesto Vysoké Tatry v istých činnostiach pomáha aj organizátorom vojenského výstupu,“ dodal Bendík. Rozdelenie výstupov na dva víkendy má svoje opodstatnenie z dôvodu ochrany prírody. „Ak by sme to dali na jeden víkend, tak by sa počet vystupujúcich natoľko rozšíril, až by to bolo neúnosné,“ dodal Bendík. Potvrdzuje to aj náčelník Oblastného strediska Horskej záchrannej služby Martin Kulanga, podľa ktorého je momentálne vojenský výstup na Kriváň asi najmasovejším turistickým podujatím v Tatrách. Cez víkend skončený výstup na Rysy už ani zďaleka nie je takým masovým podujatím, akým bol v minulosti.
Každé podobné podujatie mesto Vysoké Tatry víta. „Tatry majú žiť z cestovného ruchu, to znamená, že každý ubytovaný turista predstavuje dobro pre ďalší rozvoj Vysokých Tatier. Samozrejme, sme radi, ak si k nám nájde cestu čo najviac ľudí, aj s prenocovaním, a nie jedným,“ dodal Bendík. (rov)