Krystýnek otvoril svoju prvú samostatnú výstavu v galérii

Len pred niekoľkými týždňami sme informovali o striebornom ocenení, ktoré získal Martin Krystýnek na svetovej súťaži. Vo štvrtok otvoril výstavu v Tatranskej galérii.

Napriek tomu, že zväčša platí, že doma nik nie je prorokom, snáď Krystýnek bude výnimkou. „Tento mladý muž je pre nás Popradčanov takým zvláštnym zjavom, keďže je viac známy vo svete ako doma. Len za posledný rok získal viac ako štyridsať ocenení a už len to o niečom hovorí. A nie sú to ocenenia regionálne, alebo národné, ale sú to medzinárodné ceny a aj preto je pre nás takým malým sviatkom, že ho tu môžeme uviesť,“ hovorí riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.

Martin Krystýnek a riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková

Martin Krystýnek a riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková

V júli vyhral opäť prvé miesto

Jeho najnovším, júlovým úspechom sú ďalšie ocenenia. Na súťaži Fine Art Photography Awards contest 2015 v Londýne získal prvé miesto v kategórii akty s kolekciou Sensual Beauty, ktorá je zároveň súčasťou tejto výstavy. Tiež tu získal dve čestné uznania za fotografie v kategóriách Portrét a Ľudia. V kategórii Ľudia je to tanečná fotografia a ako Portrét bola ocenená snímka fotografovho syna vo vode. A navyše je celkovým víťazom súťaže 4rd Eros Awards. Zaujímavosťou je, že sa profesionálnemu fotografovaniu venuje „len“ od roku 2010, kedy pôsobil v Južnej Amerike, najmä v Paraguaji. Za niekoľko rokov však získal viac ocenení a vyhral súťaže, ktorými sa nemôžu pochváliť mnohí dlhoroční fotografi. Jeho práce sa objavili na titulných stránkach viacerých magazínov a časopisov v Paraguaji, Argentíne a v New Yorku a to 5 mesiacov po sebe. V okolí Popradu vystavoval svoje práce síce už dvakrát, no v galérii je táto výstava premiérová. Názov výstavy je Sensual Beauty. „Táto kolekcia mala niekoľko medzinárodných úspechov a ocenení, ktoré boli pre mňa obrovským zadosťučinením za 18-mesačnú intenzívnu prácu,“ hovorí Martin Krystýnek. Umeleckú atmosféru vernisáže dotvorili svojimi vystúpeniami aj speváčky Kelli Leigh a Katie Holmes-Smith, ktoré sú známe vokalistky popredných svetových spevákov.

Speváčky Kelli Leigh a Katie Holmes-Smith. Snímka: Marek Eštočin

Speváčky Kelli Leigh a Katie Holmes-Smith. Snímka: Marek Eštočin

„Je na nás ako si ho tu ustrážime…“

Myšlienka vystavovať v domácej galérii bola pôvodne iná. Martin chcel zorganizovať výstavu spolu s kolegami z Asociácie profesionálnych fotografov SR, ale termíny Tatranskej galérie sú plné až do roku 2018. A tak riaditeľka galérie Anna Ondrušeková ponúkla alternatívu, vystavovať v Art klube galérie. „Samostatná výstava v tejto galérii je pre mňa určite pocta a najmä zadosťučinenie tej mojej práce,“ hovorí o pocite z vernisáže autor. Prečo na výstave spievali práve tieto speváčky vysvetľuje ďalej: „Keli chodieva do Ždiaru na dovolenku k svojej manažérke. A tiež som ju fotil, myslím že v roku 2013 a veľmi sa im to páčilo, tak sa vrátili opäť.“ „Záleží len na nás všetkých ako si ho tu ustrážime. Verím, že si tu nájde svojich priaznivcov. A čo je pre mňa najväčším prekvapením je, že práve za ním prišli aj takéto dve skvelé speváčky, ktoré nám tu spríjemnili večer,“ uzatvára riaditeľka galérie.

Kolekciu Sensual Beauty môžete vidieť do 13. septembra v Art klube Tatranskej galérie v Poprade.

Martin Krystýnek s partnerkou vizážistkou Patríciou Špánikovou

Martin Krystýnek s partnerkou vizážistkou Patríciou Špánikovou