Na piesku si s volejbalistkami zahrali aj hokejisti i primátor

Cez víkend privítalo Aquacity na druhom ročníku Slovanet Tatra Beach dvojice plážových volejbalistov.

Volejbal-Slovanet-Tatra-Beach-Dubovcova

Dominika Nestarcová a Natália Dubovcová minuloročný triumf neobhajovali. (Snímka: mik)

Po jednodňovej exhibícii z minulého roku mal turnaj odlišný charakter. V rámci Majstrovstiev Slovenska sa počas dvoch dní predstavili aj muži. Napriek tomu, že dva kurty boli 12 ženským a 13 mužským párom v sobotu od rána do večera k dispozícii, všetky plánované duely sa nestihli odohrať, takže niektoré sa museli presunúť. Nedeľný program teda začal skôr, aby sa turnaj ako-tak vtesnal do časového harmonogramu.

Hokejisti na piesku
Ešte pred vyvrcholením turnaja pútala pozornosť zaujímavá exhibícia. Minuloročné víťazky a elitný slovenský pár Dubovcová – Nestarcová prišli pod Tatry aj teraz, no daňou za ich skvelé štvrté miesto z európskeho šampionátu v Rakúskou bolo, že sa nestihli zaradiť do súťažného pavúka. Zahrali si aspoň pre divákov – avšak proti sebe. Na základnú čiaru im nastúpili zástupcovia mesta Jozef Švagerko s Igorom Wzošom, Ján Michlík zo Slovanet-u a tri najznámejšie tváre miestneho hokejového klubu – Arne Kroták, Ľuboš Bartečko a Radoslav Suchý. Prvá si vyberala tím takpovediac domáca Natália Dubovcová, ktorá chcela najvyššieho z pánov. Zo šestice vyčnievali Radoslav Suchý a Igor Wzoš. S úsmevom na tvári si porovnali svoju výšku a kúsok hral v prospech viceprimátora. Nestarcovú zase zlákali silné nohy Arne Krotáka, Suchého výška a sponzor Ján Michlík. Dubovcovej tím teda ešte doplnil Ľuboš Bartečko a popradský primátor. Po dvoch skrátených setoch do 15 bodov mohlo byť spokojnejšie družstvo Dominiky Nestarcovej, ktoré zvíťazilo. Po zápase sa však o výsledku príliš nediskutovalo a aj zdolaný Bartečko sa cítil ako víťaz: „Ja som zvíťazil. Aj keď som bol porazený, ale ja stále víťazím (smiech). Mne sa takéto akcie veľmi páčia. Beach volejbal hrám rád. Myslím si, že je aj skvelým tréningom pre hokejistov. Ja som behával v piesku, je to dosť ťažké a namáhavé na nohy.“ Zápas si pochvaľoval aj jeho nedeľný spoluhráč Jozef Švagerko: „Chceli sme sa trochu zabaviť a ukázať ľuďom, že sme tu aj pre iné veci, nie len pre prácu a riadenie mesta. Plážový volejbal som ešte nehral a normálny asi pred 15 rokmi, ale išlo nám to veľmi dobre. Chlapci boli tiež hokejisti a myslím, že aj to je ich úlohou, aby sme Poprad, hokej a šport zviditeľnili.“ Oči pre plač však rozhodne nemala ani usmievavá, no zdolaná Natália Dubovcová: „Je príjemné sa sem vracať. Vyrastala som v Sp. Teplici, takže som tu skoro ako doma. Prišiel sa na mňa pozrieť mamin brat – môj ujo Jano. Ide o zábavu, ale športovec sa nezaprie a vždy chce vyhrať. Vyberanie hráčov bolo mačkou vo vreci. Nevieme, kto ako hrá volejbal, ale išlo im to dobre. Chalani boli šikovní.“

Volejbal-Slovanet-Tatra-Beach-Dubovcova-Krotak

V exhibícii si zahral primátor, viceprimátor, hokejisti, zástupca generálneho partnera a najlepšie slovenské beachvolejbalistky. (Snímka: mik)

Keď išlo do tuhého…
Po exhibičnom rozptýlení rozdali volejbalistiky i hokejisti fanúšikom autogramy či spoločné fotky a na kurtoch sa zatiaľ hralo o tretie miesta v ženskom i mužskom pavúku. Medzi ženami triumfovali v súboji zdolaných semifinalistiek Angličanky Palmerová s Grimsonovou a bronz si vybojovala aj mužská dvojica Ludha – Ihnát. Do ženského finále po triumfe nad anglickým párom sa trochu prekvapivo dostali Králiková s Jechovou, no v poslednom stretnutí boli viac-menej dobrým sparingpartnerom pre favorizovaný pár Šipošová – Behúnová. Druhá najlepšia slovenská dvojica zvíťazila presvedčivo 21:9 a 21:14. „Sme spokojné aj s výkonom i organizáciou turnaja. Nejaké dvojice chýbali, ale momentálne sa tu zišlo to najlepšie, čo na Slovensku máme a sme rady, že prišli aj hráčky zo zahraničia. Určite by sme si rady zahrali aj s Dominikou i Natáliou a zistili, na akej úrovní je náš volejbal v porovnaní so svetom, ale ony by tu asi veľmi prečnievali a ony by si s nami nezahrali tak dobre, ako si zahrajú v zahraničí,“ povedala Ľubica Šipošová.

Volejbal-Slovanet-Tatra-Beach

V dramatickom finále napokon zvíťazilo „žlté“ duo (Snímka: mik)

Dráma medzi mužmi
Mužský pavúk bol pod Tatrami novinkou a Slovanet Tatra Beach 2015 vyvrcholil práve mužským finále. Narazili na seba už tradiční súperi na slovenských turnajoch – Michal Hovorka s Jánom Nemešanským a Filip Palgut so šesťnásobným majstrom Slovenska Petrom Vargom, ktorí mali v prvom sete miernu prevahu a zužitkovali ju na tesné víťazstvo 18:21. Druhý set sa im však vôbec nevydaril, prehrali ho hladko 21:10 a finále tak prinieslo drámu skráteného tretieho setu. Zvýšený tlak sa prejavil aj na skúsenom Vargovi, ktorému sa nepozdávala hra údajne otvorenou dlaňou súperov a za jeho reakcie a diskusie mu rozhodca udelil žltú kartu. Hovorka s Nemešanským využili svoju pohodu a dopracovali sa k niekoľkým mečbalom, ktoré im však Palgut s Vargom ešte dokázali odvrátiť. Hral sa divácky atraktívny volejbal. Nakoniec však v treťom sete zvíťazili 17:15 Hovorka s Nemešanským a stali sa tak prvými mužmi, ktorí triumfovali na Slovanet Tatra Beach. Petra Vargu prehra evidentne veľmi trápila a skúsený volejbalista pokračoval v siahodlhých debatách s mladým rozhodcom. „Minulý rok sme s nimi vyhrali zápas o tretie miesto na Majstrovstvách Slovenska. Nie je tu až toľko družstiev, takže sa už veľmi dobre poznáme a vieme, čo na seba hrať. Výkony vo finále neboli úplne najlepšie, bolo tam dosť chýb, no na druhú stranu bolo to vyrovnané, takže divácky veľmi atraktívne,“ hodnotil spokojný Ján Nemešanský, ktorú presne pomenoval aj jednoznačný triumf v druhom sete: „Peťo Varga je veľmi skúsený hráč a ak vysoko prehráva, tak trošku vypustí, aby sa pripravil na ďalší set, takže zhruba od polovičky setu nehrali naplno. Bol som trochu nervóznejší ako v zápasoch predtým, ale veril som, že vyhráme.“ Najlepšie slovenské páry čaká už v polovici augusta finálový turnaj MSR v beachvolejbale na Seneckých jazerách.